Kırışıklıklar için doğal çözüm, sizde evde yapabilirsiniz. -2

Suna Dumankaya | Herbalist

05-01-2011 23:22


Dekolte kırışıklıklarına yeşil çay

Ciltlerimiz çok hassas olması nedeniyle boyun ve dekolte bölgelerimiz ince çizgilerin ilk ortaya çıktığı bölgelerdir. Bu çizgileri gidermenin en etkili çözümü ise yeşilçaydır.


Her gün üç bardak yeşil çay için. Bunun yanında ayrıca cildinize dekolte maskesi yapın. İçeriğinde yeşil çay olan bir kremi boynunuza ve dekoltenize kalınca sürün. 15 dakika sonra cildinizi ılık su ile iyice yıkayın.


Yeşil çayda bulunan vitaminler, metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bunun neticesinde cildimizin altındaki bağ dokusunu sıkılaştırmaktadır. Maske uygulandıktan sonra cildiniz kalıcı daha bir etkiye sahip olacaktır. yeşilçay içerek de bu etkiyi muhafaza edebilirsiniz.


Suna dumankaya kırışıklıklar için özel tarif

Suna Dumankaya TRT 1 de yayınlanan günbegün programında büyük bir sır olarak sakladığı kırışıklıklar için özel tarifini açıkladı.

Malzemeler:

1 yumurta
1 tatlı kaşığı buğday unu
1 tatlı kaşığı bal ve süt
1 tatlı kaşığı soya unu
1 tatlı kaşığı tereyağı


Hazırlanışı:
Bir yumurtayı iyice çırptıktan sonra içine buğday unu ve soya ununu karıştırarak hamur kıvamına getirin. Alüminyum folyoya sererek kurutun. Kurudukdan sonra elinizle oğuşturarak tarhana gibi un haline getirin.Temiz bir kaba koyarak serin bir yerde saklayın.

Kullanacağınız zaman içine birer kaşık tereyağı, bal ve süt koyarak karıştırın.Bu karışımı haftada iki kez göz çevresi hariç yüzünüze sürün. Yarım saat beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 

Cildin kırışmasını önlemek için

Malzemeler:

1 yemek kaşığı buğday unu,
1 yumurta
1 çay kaşığı ısıtılmış bal,
1 kesme şeker
15 gr. kuru maya
yeteri kadar süt

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırarak sütle kıvama getirin ve cildinizee sürün. 25 dk. beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Dudak üstü kırışıklıkları için


Haftada bir gün elma suyu ile tüm yüzünüze kompres yapın ve yüzünüzü yıkamadan yatın. Elma suyunu ertesi sabaha kadar cildinizde bekletin. Sabah yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 

 Göz civarındaki kırışıklıklar için
Malzemeler:

Bir yumurta sarısı,
çeyrek limon suyu,
bir yemek kaşığı iyi zeytinyağı

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırdıktan sonra 30 dakika dinlendirin ve bunu önceden temizlediğiniz cildinize sürerek bir saat bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Bu uygulamayı haftada 1 gün yapabilirsiniz.

 

Kırışıklıklar için maske


MALZEMELER:
1 adet salatalık suyu

1 adet yumurta akı

1 tatlı kaşığı krema


UYGULAMA:

Yumurta akını köpürene dek iyice çırpın içine salatalık suyu ve kremayı da ilave edip temiz cilde uygulayın. 25 dk sonra cilt silin ve duru su ile yıkayın. Haftada 1 uygulayın.


 

 Gözaltı kırışıklıkları için buğday özü yağı


Buğday özü ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırıp her akşam gözaltınıza sürün. Ayrıca bir miktar yaş mayaya, birer çay kaşığı süt ve bal karıştırıp sorunlu bölgelere sürüp 15 dakika bekletin. Bu kürü haftada iki gün uygulamanız yeterlidir.


 

 


 

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist