Kısırlığa E vitamini

Kısırlık grafiği hızla yükseliyor.

06-02-2013 17:50

Haberler » Cinsel Sağlık


 
 
Yapılan bir çalışmada, E vitamini ve çinkoyu yeterli düzeyde alan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansının dört kat arttığı saptandı.
 
Çoğu kişi kısırlık nedenleri hakkında az bilgi sahibi.
 
Mesela E vitamini eksikliğinin de kısırlığa neden olabileceğini biliyor musunuz?
 
Uzman diyetisyen Serkan Tutar “Yapılan bir araştırmada kısır olmayan erkeklere verilen antioksidan besinlerin sonucunda eşlerinin kısa sürede gebe kaldığı gözlenmiştir” dedi. Özellikle antioksidan besinler vücuda zarar veren oksidatif stresin vücuttan uzaklaştırılmasında önem taşıyor. Dyt. Tutar, “Oksidatif stres ise erkeklerde sperm kalitesini düşürmesinin yanı sıra sperm sayısında da ciddi azalmasına neden olmakta. Antioksidan vitaminler ise E vitamini başta olmak üzere, A, C, B vitaminleridir” bilgisini verdi.
 
Doğru beslenme şansı artırır
 
Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada gebe kalma ile tüketilen besin arasında ciddi bir bağlantı olduğunun saptandığını belirten dyt. Tutar, özellikle folik asit kullanan, beslenme programında meyve, sebze ve kurubaklagilleri ihmal etmeyen kadınların hamile kalma oranlarının ciddi anlamda arttığının gözlendiğini söyledi. En iyi E vitamini kaynaklarının ayçiçeği, mısırözü ve pamuk yağı gibi bitkisel yağlar olduğuna da vurgu yapan dyt. Tutar, E vitamininin fındık, bademve ceviz gibi yağlı tohumlar ve susamgibi yağ miktarı yüksek olan besinlerde yüksek miktarda bulunduğunu ifade etti.
 
Kahveden sakının
 
Özellikle kadınların gebe kalma şanslarını arttırmaları için kahve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerektiğinin de altını çizen Tutar şunları söyledi: “Ayrıca çok yüksek protein içeriği olan ve sebze tüketimini tamamiyle ikinci plana atan beslenme programları uygulamamalı. Uyku problemi çeken kadınlar vücuttaki melatonin seviyesini arttırarak uyumayı sağlayan ilaçları kullanmamalı.”
 
Trans yağ asit demek
 
Yağlar gebe kalmak için en önemli besin gruplarından biri. “İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde doğru kullanıldığında olumlu sonuçlar doğururken margarinler gibi trans formata getirildiklerinde olumsuzluklar baş gösterebilir” uyarısını yapan diyetisyen Tutar “Ayrıca kızartılmış yağdaki trans yağ asiti artışı olduğu unutulmamalı” dedi.
 
Farklı bir özelliği var
 
E vitamini en önemli antioksidanlardan. Bu özelliği ile bireylerin kısırlık yaşama riskini azalttığına da değinen dyt. Tutar, diğer antioksidan özelliği olan C vitamini ve selenyum içeriği yüksek olan besinlerle birlikte vücuda alınmasının daha güçlü bir etki göstereceğini, tüm antioksidanlar vücut için önemli olsa da cinsellik için E vitamininin ayrı bir özelliği olduğunu belirtti.
 
Çinkoyla kullanın
 
"E vitamininin büyük kısmı alfa d-tocopherol yani Latince’de üremek ve doğurganlık anlamına gelmektedir” diyen Tutar sözlerini şöyle sürdürdü: “Damar tıkanıklığına bağlı kısırlıkta E vitamini damar yüzeyini temizler ve kan dolaşımını artırır, cinsel faaliyetleri kolaylaştırır. Libido seviyesini yükseltir. Önemli nokta ise çinko ile birarada alındığında hormon seviyesini yükseltip,üreme bezlerinin işlevini geliştirmesidir.”
 
SERDA KIVILCIM / BUGÜN GAZETESİ
 
 
Kaynak : "BUGÜN GAZETESİ"
  
Etiketler : Kısırlığa - E - vitamini -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist