Kokoç: C vitamini deposu

C vitamini açısından zengin olan ve bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu bilinen kuşburnu meyvesinin kurusundan hazırlanan kokoç, yaklaşan kış mevsimi ile yoğun ilgi görüyor

27-11-2012 01:52

Haberler » Doğal Beslenme


 
Bayburt ve Gümüşhane yöresinde bol miktarda yetişen kuşburnunun kaynatılıp marmelat kıvamına getirildikten sonra, daire şeklinde bir kalıba dökülerek güneşte kurutulmasıyla hazırlanan ürün, yörede kokoç adıyla biliniyor.
Yöre halkı, C vitamini açısından zengin olan kuşburnu meyvesinden hazırlanan kokoça özellikle kış mevsiminde rağbet gösteriyor. Yaz mevsiminde hazırlanan ve sonbaharla birlikte satışa sunulan kokoçun soğuk algınlığına iyi geldiği belirtiliyor.
Bayburt’ta 53 yıldır baba mesleği olan aktarlığı sürdüren Yaşar Tugrul hammaddesi kuşburnu olan kokoçun kış mevsiminde evlerdeki C vitamini deposu olduğunu söyledi.
HER DERDA DEVA
Yüksek değerde C vitamini ihtiva eden kuşburnunun başta böbrek, basur, egzama ve şeker hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığa derman olduğunu bildiklerini ifade eden Tugrul, Türkiye’de yetişen kuşburnunun "Rusya, Polonya, Finlandiya, Romanya ve Bulgaristan’da 200 çeşit kuşburnu yetiştiriliyor. Ancak Türkiye’de, bilhassa da doğuda yetişen kuşburnunun gerek vitamin, mineral, kalsiyum ve gerekse aroma bakımından bu ülkelerde yetişen kuşburnu türlerinden daha yüksek değere sahip olduğu bilinmektedir" dedi.
YOĞUN TALEP VAR
Tugrul, yıllardır kurutulmuş kuşburnundan hazırlanan kokoç sattığını anlatarak, "Her sonbahar mevsiminde, kış sofralarının vazgeçilmesi olan kokoça çok yoğun talep oluyor. Yörede yaşayanların haricinde böyle bir ürün olduğunu duyanlar da bu üründen istiyor" diye konuştu.
Serin ve karanlık ortamda uzun yıllar saklanabilen kokoçtan hoşaf, çorba ve marmelat hazırlanabildiğini belirten Tugrul, kuru şekilde de tüketilebilen kokoçun 7.5 ile 12.5 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunulduğunu kaydetti.
AA
http://www.posta.com.tr
 
BAYBURT'A  ÖZEL
 
● KOKOÇ
 Kokoç Bayburt’un dağlarında doğal şartlar altında yetişen rakımı 2000 metreleri bulan bakir alanlarda rüzgârın esintisiyle güneşin ışıltısıyla olgunlaşan Kuşburnu dikenli olması sebebiyle zor şartlar altında toplanan dalından sofraya birçok merhaleden geçen C vitamini deposu bir bitkiden yapılır.
Yaklaşık bir bardak kuşburnu suyunda 10 kilo portakal suyunun C vitaminine eş değer vitamin bulunmaktadır. Doğal alanlardan toplanan Kuşburnu büyük askeri kazan içerisinde ağırlığının iki misli su ilave edilerek yanan ocağın üzerine konularak pişene kadar büyük sopalarla karıştırılır, piştikten sonra ot kısmının temizlenmesinden sonra katı marmelât haline gelinceye kadar pişirilirken bir taraftan da kuruma zemini hazırlanır. Kokoç un kalıbı olan kalıba pişen kuşburnu dökülerek tek tek temiz plakalar üzerine birbirine dokunmayacak şekilde güneşte kurutulur, çevirmek suretiyle her tarafı istenilen düzeyde kurur. Açık hava şartında 2 sene kullanıma hazır vaziyete gelir.
Etiketler : Kokoç: - C - vitamini - deposu -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist