Kolesterol sorunu ilaçsız da kontrol altına alınabiliyor ?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

20-03-2009 09:06


Kan tahlilinde kolesterolü yüksek  bulunan herkese ilaç kullanmak gerekmiyor . Deneyimli doktorlar bir hastada kolesterol yüksekliği belirlediklerinde ilaç kullanmaya başlamadan önce bir değil , birkaç kez düşünürler . İlaçla tedaviye başlamadan önce sorunun beslenme hatalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını , yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle kontrol altına alınıp alınamayacağını araştınrlar . Çoğu hastada kolesterolü azaltılmış düşük yağlı bir beslenme planı ( özellikle doymuş yağlarla trans yağların azaltılması ) mükemmel sonuçlar veriyor . Zeytinyağına ağırlık vermek , omega3 yağlarından zengin besinler ( balık , ceviz , sebzeler ) yemek ve kolesterolü azaltan elma , tam tahıllar ( özellikle yulaf kepeği ) , yeşil yapraklı sebzeler , nar , sarmısak tüketmek ve fitosterollerle zenginleştirilmiş süt ve süt ürünlerini kullanmak da mükemmel faydalar sağlayabiliyor .

 Yüksek riskli grupta yer alan bir hastada ise kolesterol sorununu ilaçlarla tedavi etmeye karar vermek kolaydır . Bu grupta daha önce kalp krizi geçirenler , geçici beyin atağı ya da felç soııınu { I yaşayanlar , kalp damarında kolesterol plaklarına bağlı ileri derecede daralma olanlar ile daha önce stend takılmış ya da bypass ameliyatı uygulanmış kişiler var . Bu gruba ailesinde , birinci derecede akrabaları arasında elli yaş altında kalp krizi geçirenlerin sık olduğu kişileri , iyi kolesterolü az , şişman bireyleri ve belki de diyabetlileri de eklemek gerekiyor . Bu insanlarda kolesterol yükseldiği ile daha agresif bir mücadele gerekiyor .

Deneyimli uzmanlar kolesterol yüksekliğinin kalp damar hastalıkları için tek risk faktörü olmadığını bildiklerinden sigarayı yasaklamayı , alkolü sınırlamayı , kilo kontrolünü sağlamayı , kan şekerini dengelemeyi , kan basıncını ayarlamayı en az ilaç tedavisi kadar ciddiye alırlar . Ayrıca kolesterol dışında kalan diğer risk faktörlerini de dikkatle araştırırlar . Bu risk faktörlerinin içinde tabiî ki genetik miras , kalp ve damarların mevcut durumu da yer alır .

 Konunun bir başka boyutu da mutlaka ilaç kullanmanız gerektiğinde bu ilaçların zannedildiği kadar ciddi yan etkilerinin olmadığıdır . Statinlerin karaciğer ve kas zararları umulduğu kadar sık görülmez . Saç dökülmesinden cinsel güç azalmasına , reflüden kabızlığa , yorgunluktan baş dönmesine kadar kolesterol ilaçlarına bağlanan yan etkilerinin çoğu da şehir efsanelerinden ibaret gibi görünüyor .

 Bütün ilaçlarda olduğu gibi kolesterol ilaçlarını kullanma söz konusu olduğunda da ilgili bir doktor ve ilgili bir hastanın şart olduğunu da unutmayın .

Hürriyet kelebek

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist