Kurdeşenin nedeni stres çıktı

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikere, enfeksiyon ve kronik hastalıkların yanı sıra stresin de neden olabileceği açıklandı...

01-04-2013 00:55

Haberler » Stres ve Yorgunluk


 
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürtikerin (kurdeşen) derinin herhangi bir yerinde kısa süre içinde oluşup kaybolan ve başka bir yerde tekrar ortaya çıkabilen ödem olduğunu belirtti.
 
Ürtikerin çoğu zaman alerjik sebeplerle ortaya çıktığını ifade eden Orhan, ''Ürtiker vücutta ödeme bağlı olarak kaşıntı, plaklar şeklinde pul pul kızarıklıklar bazen de sızlama, yanma ve deride hafif kabarıklık şeklinde kendini belli eden bir durumdur'' dedi.
 
Çocuklarda ürtikerin bazı hastalıklarla birlikte görülebileceğini dile getiren Orhan, ''Ürtikerin görülmesinde enfeksiyonlar önemli bir sebep. Çocuklarda görünen her türlü enfeksiyonlar, parazitler, sinüzit, otit ve diş çürüğü ürtiker döküntüsü oluşturabilir. Bunun yanında hastaların belli bir kısmında neden görülmese de besin alerjileri, besin katkı maddeleri ürtikerin görülme sebepleri arasında yer alır'' diye konuştu.
 
Ürtikeri iki grupta incelediklerini söyleyen Orhan, şöyle devam etti:
 
''6 haftadan kısa süre devam eden ürtikere akut ürtiker diyoruz. 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik ürtikerdir. Kronik ürtikerlerde sebepler biraz daha fazla olabilir. Kronik hastalıklarda, kanserlerde, romatizmal hastalıklarda, tüberkiloz gibi hastalıklar da ürtikerin sebepleri arasına eklenebilir. Yine fiziksel etkenler de sebep olarak karşımıza çıkabilir. Bunlar güneş, su, terleme olabilir, bazen sadece soğuk su bazen de sıcak su ürtiker oluşturabilir.''
 
Stres ve ürtiker birbirini tetikliyor
 
Prof. Dr. Fazıl Orhan, stresin önemli bir ürtiker etkeni olduğuna dikkati çekerek, ''Ürtiker görüntü ve verdiği sıkıntılar olarak stres oluşturabilir. Stres ve ürtiker kısır döngü gibi birbirini oluşturuyor. Stres yapıldıkça ürtiker artıyor, ürtiker arttıkça stres de artıyor. Stres, ürtikerli hastalarda belirtileri şiddetlendireceği gibi doğrudan ürtikeri başlatan sebep olarak da karşımıza çıkabiliyor'' diye konuştu.
 
Tedavi aşamasında stresten uzak durulması gerektiğini anlatan Orhan, ''Ürtikerin tedavisi bazen bir kaç yıl devam edebilir. Tedavi çoğu hastada mümkündür ve kontrol altına alınabilir. Hastalarımıza stresten uzak durup, mümkün olduğunca ilaçlarını düzenli kullanmalarını ve biraz sabretmelerini öneriyoruz'' dedi.
 
(AA)
 
kaynak: haber7
Etiketler : Kurdeşenin - nedeni - stres - çıktı -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist