Lenf kanserine karşı mucize bir ilaç geliştirildi

Amerikalı bir ilaç firmasının geliştirdiği ve denemelerde ağır lenf kanseri hastalarında tek bir tedaviyle iyileşmeye yol açan ilaç, tıp dünyasında heyecan yarattı

28-03-2017 02:21

Haberler » Kanser ve Sağlık


ABD’li şirketin geliştirdiği ilaç, bilinen bütün tedavi yöntemleri denenmiş ancak başarı sağlanamamış ileri derecede lenf kanseri hastasına uygulandı. 101 hastanın 82’sinde tümör küçülmesi gözlemlendi. Yaklaşık üçte biri ise hastalıktan tamamen kurtuldu. Independent’ın haberine göre bu hastalardan biri olan 62 yaşındaki ileri derecede lenfoma hastası, doktorların 6 ay ömür biçmesine rağmen yeni ilaçla hayata tutundu. Tümörlerinin üçte ikisi yok olan hasta, hızla iyileşiyor.

Merkezi ABD’nin Orlando Kenti’nde bulunan şirketin geliştirdiği ‘mucize’ ilaç, kanser tedavilerinden son dönemde daha fazla başvurulan immünoterapi yöntemlerinde kullanılıyor. CAT-T adı verilen tedavi yönteminde ‘canlı ilaçlar’la bağışıklık sisteminin savaştığı T hücrelerinin, tümörleri tanıyıp, yok etmesi sağlanıyor.

‘YAN ETKİLERİ ÖLDÜREBİLİR’

İlaç denemelerinden alınan ilk sonuçlar tıp dünyasında heyecan yarattı. Ancak firma henüz yolun başında olduklarını ve gidermek zorunda oldukları sorunlar olduğunu söylüyor. Örneğin hastalardan 2’sinin ölmesi soru işaretleri yarattı. İlacın yan etkilerinin az da olsa ölüme yol açma riskinin bulunduğunu bizzat firma ifade ediyor. Bu nedenle güvenilir ve tedavilerde kullanılabilir bir ilaç için daha uzun yıllar beklenmek zorunda kalınabilir.

İlacın denendiği hastaların yüzde 82’sinde gözlemlenen tümör küçülmesi böyle görüntülendi.

Etiketler : Lenf - kanserine - karşı - mucize - bir - ilaç - geliştirildi -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist