Maraş otu ağız kanseri yapıyor

İngiltere'de yaşayan Dr. Teoman Sırrı, halk arasında 'Maraş otu' olarak bilinen uyuşturucu konusunda İngiliz doktorlara bilgi verdi.

04-03-2013 01:41

Haberler » Sigara ve Alkol


 
 
 
 
Londra'daki Kuzey Middlesex Hastanesi'nde düzenlenen 'Toplumumuzda Uyuşturucunun Kötü Kullanımı' konulu toplantıda konuşan Kıbrıslı Türk doktor, kamuoyunda 'maraş otu' olarak bilinen maddenin, dudakta yara ve dış eti hastalığı yapmasının yanı sıra insan beynine de zarar verdiğini anlattı. Söz konusu maddenin Londra'da bulunan bazı Türk marketlerinde kolaylıkla temin edildiğini söyleyen Sırrı, birçok insanın 'Maraş otu'nun ne gibi zararları olduğunun farkında olmadığını söyledi.
 
SİGARADAN ZARARLI
 
İngiltere'de henüz bu madde ile ilgili herhangi bir hukuksal sınırlama olmadığını vurgulayan Dr. Teoman Sırrı, "Kısa bir süre içinde İngiliz Parlamentosu'nda bununla ilgili bir sunum yapacağım. 'maraş otu' diğer ülkelerde 'Nicotiana rustica' olarak bilinmektedir. Normal tütündeki nikotin oranı 1 ile 3 arasıdır. Fakat maraş otundaki bu oran yüzde 9'dur" dedi.
 
Londra'da bu maddenin Türk toplumu arasında kullanımının giderek yaygınlaştığını ifade eden Dr. Sırrı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Nicotiana rustica' denen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya aşma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde edilmektedir. Ortalama bir tatlı kaşığı kadar avuca alınıp alt dudak ile çene arasına konmaktadır. Ağızda 5-10 dakika tutulduktan sonra tütün-tükürük karışımı ile ağızdan dışarıya atılmaktadır."
 
ÜLSER VE KANSERE NEDEN OLUYOR
 
Dumansız tütünün insan sağlığı üzerindeki etkilerine de değinen Sırrı şunları söyledi:
 
"Bu madde ülser ve kansere neden olmaktadır. Ayrıca nikotini yüksek olduğu için karaciğer kanseri de yapmaktadır. Yapılan çalışmalar dumansız tütünün ve bu ürünler içerisinde bulunan bazı katkı maddelerinin diş ve diş eti, merkezi sınır sistemi, kalp ve damar sistemi, sindirim ve boşaltım sistemini olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir."
 
Dr. Teoman Sırrı, Türk doktor konuşmasının son bölümünde de sigaranın insan beynine verdiği zarar ile ilgili de bilgi verdi. Sigara içen ve içmeyen kişilerin beyin yapılarının aynı olmadığını ifade eden Dr. Sırrı, "Sigara içimi beyinde nikotin reseptor sayısını artırır. Normal bir insan beyni pembedir. Ama sigara içenlerin beyni ise çok farklıdır ve bu endişe yaratmaktadır. Yani sigara sadece akciğere değil beyne de büyük zararları olduğu tespit edilmiştir" diye konuştu.
 
Gençlerin son yıllarda moda haline getirdikleri nargilenin zararlarına da değinen Sırrı, farklı meyve tadlarında sunulmasına rağmen yüksek dozda karbonmonoksit alımına neden olduğunu ekledi.
Bugün Gazetesi
DHA 
Etiketler : Maraş - otu - ağız - kanseri - yapıyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist