Meme kanseri 'geliyorm' der

Prof. Dr. Erkan Topuz

21-03-2009 11:41


Sorulara cevap veriyor:
 Geçen hafta banyoda mememde bir şişlik fark ettim . Her şişlik meme kanseri belirtisi mi ? Ne yapmamı tavsiye edersiniz ?
 ÎNCÎ AKÇAM
CE VAPl :Memede saptanan her kitle kanser değil . Hemen telaşlanmayın . Doktora başvurarak daha ileri tetkikler yaptırın . Meme kanserinde en sık görülen şikayet yeni bir şişlik ya da kitle saptanmasıdır . Şişlikler genellikle ağrısız ve serttir . Tabii bazı kanser türlerinde şişlik ağrılı ve yumuşak olabilir . Meme kanserinin diğer belirtileri şunlar :
 Meme cildinde kalınlaşma , 
 Meme cildinde çukurlaşma olması 
 Meme başında ağrı veya meme başının içeri çekilmesi ,
 Meme başmda veya meme cildinde kızarma ya da yara oluşması ,
 Memenin büyüklüğü veya şeklindeki değişiklikler ,
 Koltuk altında kitle ya da kalınlaşma ,
 Meme ucundan akıntı ,
 Memenin koyu bölgesinde renk veya his değişiklikleri .
 Memede muayene veya mamografîyle kitle saptandığı zaman , bunun kanser olup olmadığının saptanabilmesi için , başka tetkiklerinde yapılması gerekir . Hastanın fizik muayenesi yapıldıktan ve geçmişi sorgulandıktan sonra biyopsi yapılır . Meme kanserinin kesin tanısı , biyopsiyle konur . Biyopsi çeşitli şekillerde yapılabilir . Örneğin iğneyle kitleden sıvı ve hücre alınabilir . Ya da cerrahi işlemlerle kitle çıkarılabilir . Meme kanseri en çok kemiklere , karaciğer ve akciğere yayılır . Erken tespit edildiğinde hastaların yüzde 95 ' i temelli kurtulma şansına sahip . Bu nedenle hiçbir şikayetiniz olmasa da 40 yaşından sonra her yıl 1 kez mamografi yaptırın . Mamografi , elle hissedilmeden 2 yıl önce kitlenin tespit edilmesini sağlayan bir tetkik . Ailenizde meme kanseri varsa kontrollere 30 yaşmda başlayın . Her ay adet bitiminden sonra memelerinizi kendi kendinize muayene edin . Meme kanseri riskini azaltmak için alkolü sınırlandırın , sağlıklı kiloya ulaşın , sigara içmeyin , egzersiz yapın , sebzemeyve ağırlıklı beslenin , diyetinizdeki yağları azaltın ve sofranızda zerdeçal , çörek otu gibi baharatlara yer açın . Her gün en az yarım kilo yoğurt yemeyi ihmal etmeyin . Ailenizde meme kanseri öyküsü varsa doğum kontrol hapı kullanmayın . Ayrıca menopoz döneminde hormon tedavisinden uzak durun .
Babam kan kanseri oldu . Kansızlığı var . Ne yapmalıyız ?
Babama 3 yıl önce kan kanseri ( ALT , lösemi ) tanısı konuldu . Üaç tedavisi başlanmadı . Babam 3 ayda bir filmler ve kan tahlilleriyle takip ediliyor . Doktorumuz " Trombositler düşerse ve WBC testi 100 bini aşarsa kemoterapiye başlayacağız " diyor . Babamın WBC değeri şu an 60 bin . Fakat dalak ve karaciğerde büyüme var . Ayrıca kansız . Diğer organları korumak ve kansızlığı ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız ? ÖZLEM AKDENİZ
CEVAP
" Doktorunuzun dediği gibi belli kriterler oluşmadan kemoterapi yapılmaz , babanız sıkı takipte tutulur . Lösemide kansızlık , halsizlik ve grip sık görülen şikayetlerdir . Hastalığı tetiklediği için bunlara karşı çok dikkatli olmak gerekir . En tehlikelisi griptir . Bu nedenle babanız kalabalık ortamlardan uzak dursun , gripli kişilerle temas etmesin , C vitamini ve yılda 2 kutu ekinezya bitkisi ekstresi kullansın . babanıza diğer önerilerim şunlar :
  Doktorunuza danışarak cordyeceps ve reishi mantarı hapı kullanın . Bu destekler immün sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve sık grip olmanızı engeller .
  Beta karoten denen madde sizin için çok şifalı . Hormonsuz havuç ve domates suyu içerek ihtiyacınız olan beta karoteni alırsınız .
Nar , ananas ve organik elma en çok tercih etmeniz gerekenler meyveler .
  Mikrop riskini azaltmak için sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın , daha sonra sirkeli suda bekletin . 
 Kısa bir süre sonra çağla çıkacak . îmmün sistemini güçlendirmede çok yararlı olduğu için çağla mevsimini kaçırmayın , bol bol yiyin .     Koyu yeşil , koyu kırmızı ve siyah meyve sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin . ? Her gün 23 tane haşlanmış yumurta beyazı yiyin . Kansızlığa mani olmak için haftada 2 kez yağsız kırmızı et tüketin . Her gün 1 avuç kuru üzüm kan yapar . Yine ıspanak , pazı , maydanoz gibi yeşiller de kansızlığı engelelr .
 Her gün 1 avuç findik ve ceviz tüketin .
 En önemli immün güçlendirici olan yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin .
 Keçi peyniri ve çökelek yiyin .
 Semizotu , karahindiba , kuzukulağı , tere ve biberiye mutlaka sofranızda bulunmalı .
 Çay tercihiniz ısırgan yaprağıkökü , yeşil çay ve kuşburnu olsun
 Zerdeçal tüketemiyorsanız günde 23 tane hapmı ( turmeric ) kullanın . Yemeklerinize zencefil ve kekik ilave edin . 
 Şekerli yiyeceklerden uzak durun . Şeker ihtiyacınızı meyvelerden sağlayın .
 Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercih edin .
 Tuzu azaltm , kaya ya da deniz tuzu kullanabilirsiniz .
 Doktorunuza danışarak C vitamini kullanın .
 Her gün 1 çorba kaşığı taze çekilmiş çörek otu tüketebilirsiniz .  .
Posta
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist