Menopoz sonrası kanamaya dikkat

Prof. Dr. Erkan Topuz

28-05-2009 00:40


 Şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve doğum yapmamış olmak rahim kanseri riskini artırıyor Yan etkiler düzelir mi?
Eşim 45 yaşında. Nazofarenks kanseri teşhisiyle tedavi görüyor.
Tedavi süresince haftada 1 kez kemoterapi, toplam 35 kez de radyoterapi alacak. Metastaz riski nedir? Tedaviye bağlı yutkunmada problem, boğazda tahriş, ses kısıklığı gibi şikayetler yaşıyor. Bu yan etkiler düzelecek mi? Nazofarenksin sık nüks eden bir tümör olduğunu duydum. Doğru mu? G. NUR

CEVAP: Nazofarenks kanseri burnun arka kısmıyla yutağın birbirine yakın olduğu bölgede çıkar. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkar ama gençlerde de görülebilir. Bazı bilim adamları bu kanser türünün virütük olduğunu iddia eder. Tedavisi kemoterapi ve radyoterapidir. Ameliyat edilemeyen nadir tümörlerdendir. 3-4 kür kemoterapi sonrasında hasta radyoterapiye verilebilir. Tümör küçükse radyoterapi ve kemoterapi eş zamanlı yapılabilir. Nazofarenks kanseri en sık karaciğer, akciğer, kemikler ve beyne metastaz yapar. Tedavileri bittikten sonra hastalar ilk 3 sene boyunca 3 ayda bir kontrole alınır.
Radyoterapi ve kemoterapi sırasında bazı yan etkiler hastaların yaşamını güçleştirebilir. Örneğin ağız içinde ve yemek borusunda özofajit (mantar) ortaya çıkabilir. Mantar ileri devrelerde yutkunma zorluğu ve beslenme problemine yol açabilir. Bu durumda tedaviye ara verilir. Tedaviden sonra ağız kuruluğu ve tat alamama problemi ortaya çıkabilir. Bu sorunların bir kısmı zaman içinde kendiliğinden düzelir, bir kısmı ise kalıcıdır. Yan etkilerden bir diğeri, radyoterapiye bağlı çene kemiğinde hareket zorluğudur. Çenedeki problemler devam ederse mutlaka çene cerrahlarına başvurulmasında yarar var. Baş boyun tümörlerinde radyoterapiye başlamadan önce hastanın diş hekimi kontrolünden geçmesi önemli. Eğer çürük gibi sorunlar varsa bunlar mutlaka tedavi edilmeli. Hastaların ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir. Bunun için:
¦ Karbonatlı suyla gargara yapılmalı.
¦ Zencefil, papatya, tarçın, anason, rezene ve limon karışımı çayı içilmeli.
¦ Ağız yarası varsa diyet dondur tüketilebilir. Dondurma hem acıyı azaltır hem de besleyicidir.
¦ Ağızda 400-800 ünite E vitamini kapsülü patlatılmalı, açığa çıkan yağ ağızda çevrildikten sonra yutulmalı.
Kilo kaybına mani olmak gerekir. Bunun için:

Meyve sebze suları tüketilmeli.
Özellikle havuç, domates, organik elma tercih edilmeli. Ancak bu besinlerin çok iyi yıkanması daha sonra da yarım saat sirkeli suda bekletilmesinde yarar var.
Çorbalar protein ve karbonhidrattan zengin olmalı.
Özellikle mercimek, tarhana ya da sebze çorbaları içine kıyma, balık ya da tavuk ilave edilmeli.
¦ Her gün 1-2 yumurta tüketilmeli.
 Yutma güçlüğü varsa hastaya peynir, çökelek ezilerek verilmeli.
¦ Her gün yarım kilo yoğurt tüketilmeli
¦ Tatlı gıdalar yakıcı olabilir.
Özellikle pekmez ve bal hastalara sulandırılarak verilmeli. Meyveler mikserde çekildikten sonra yoğurtla karıştırılarak hastaya verilebilir.
Kilo kaybı varsa her gün 1-2 gram omega 3 alınmalı.
Baş boyun tümörlerinde en yararlı besin destekleri şunlar: Beta karoten, selenyum, E vitamini, boswellia serretta, bromelain (ananas hapı).
Bunlar doktora danışılarak belli aralıklarla tüketilebilir.

Tedaviden sonra etkiler nasıl geçer?
2 yıl önce endometrium (rahim) kanseri tanısıyla ameliyat oldum. Kemoterapi, radyoterapi ve brakiterapi gördüm. Şimdiye kadar tüm kontrollerim normal çıktı. Fakat 5 ay önce bağırsak spazmı ve kusma şikayetlerim başladı.
Bu durum bende yemek yeme korkusu yarattığı için 7 ay içinde 5-6 kilo verdim. Mide ve incebağırsak tetkiki yaptırdım ve gastroduedonit (mide ve onikiparmak bağırsağı iltihabı) olduğu söylendi. Bu soruna karşı ne yapmam gerekiyor? BETÜL AYTAR

CEVAP  Rahim kanseri en sık rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hasatlığı, geç yaşta menopoza girme, doğum yapmamış olmak rahim kanseri riskini artırır. En önemli belirtisi menopoz sonrası görülen kanamadır. Menopoz öncesinde ise uzayan, aşırı veya düzensiz kanaması olan kadınlar mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalı. Hastalığın erken teşhis edilmesi için her kadının yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Rahim kanserinde radyoterapiden belli bir süre sonra bağırsaklarda fibrozis (sert doku), yapışmalar görülebilir. Eski radyoterapi cihazlarında bu yan etkinin görülme sıklığı daha fazlaydı.
Ancak yeni cihazlarla hastalar bu sorunları nadir yaşıyor. Radyoterapiye bağlı bağırsaklarda daralma, elastikiyet kaybı ortaya çıkabilir. Bu da karın ağrısı, bulantı kusma, ishal ya da kabızlık, karında yanma gibi şikayetlerle sonuçlanabilir. Doktorunuz yaşadığınız problemleri radyoterapiye bağlıyorsa düşük doz kortizon faydalı olacaktır. Yine bağırsak gevşetici bazı ilaçlar işe yarayabilir.
Beslenmenize dikkat ederek de şikayetlerinizi azaltabilirsiniz:

 ¦ Sebzeleri buharda pişmiş tüketin.
¦ Gaz yaptığına inandığınız gıdaları azaltın. Ancak yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. Yoğurt hafif gaz yapsa da bağırsak dengesini sağlamak ve immün sisteminizi güçlendirmek için çok önemli bir gıdadır.
¦ Sık sık, az az yiyin.
¦ Bulantınızı azaltmak için zencefil, papatya çayı için.
¦ B vitamini yararlı olabilir.
 Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist