Mide kanserinin nedeni yedikleriniz

Prof. Dr. Erkan Topuz

23-03-2009 15:15


Mide kanseri genetik mi ?

4 1 yaşındayım . Halam mide kanserinden hayatını kaybetti . Bu kanser türü genetik mi ? Korunmak için ne tür önlemler almalıyım ? NURDAN NEVZAT

CEVAP:

 Mide kanseri dünyada azalmasına rağmen son yıllarda ülkemizde tehlikeli boyutlara ulaştı . Bu artışın sebebi yanlış beslenme alışkanlıkladır . Basit önlemlerle mide kanserinden korunmak mümkün : 

1-|Yeşil yapraklı sebzeleri tüketin :Aşırı sıcak içecekler , sık olarak ızgarada pişirilmiş ya da tütsülenmiş gıdalar , tuzlu besinler ve salamura ürünlerin fazla tüketilmesi mide kanserini tetikliyor . Korunmak için bu gıdalarda uzak durun , yeşil yapraklı sebzelere ağırlık verin . C vitamininden zengin meyveler olan Portakal , mandalina ve greyfurdu bol tüketin . Hormonlu ve aşırı nitratlı gübrelerle yetiştirilmiş gıdaları tüketmemeye özen gösterin .

2-Sigarayı bırakın : Sigara mide kanserinde yüzde 20 rol oynuyor

3- Gastridinizi tedavi ettirin : Gastiride ( mide iç yüzünün iltihabı ) yol açan helikobakter pilori mikrobu tedavi edilmezse zaman içinde mide kanseriyle sonuçlanabilir . Bu mikrop midede ömür boyu süren gastrite sebep olabilir . Bu da zamanla çok odaklı ' atrofik gastrit ' denen özel bir gastrit türüne dönüşebilir . Midedeki sürekli yangı ve tahriş zamanla kansere yol açabilir . Bu nedenle midesinde bakteri tespit edilenler muhakkak tedavilerini çok iyi yaptırmalı . Gastridin en önemli belirtileri şişkinlik , yemek yiyince geçen ve midenin üst kısmında yoğunlaşan ağrıdır . Ancak gastrid bazen belirti vermeden seyredebilir . 

4- Genetik riske dikkat : Mide kanseri bazı ailelerde genetik olabilir . Anne , baba , kardeş , hala gibi birinci derece akrabalarınızda mide kanseri varsa düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçin .

5-Sert alkolden uzak durun : Uzun  süreli sert alkol tüketimi mide kanserine neden olabilir .

 6-Bu belirtilere dikkat : Mide kanseri ileri evrelere kadar belirti vermeyebilir . Ancak şu şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurun :

 Midede ağrı ve hazımsızlık ,

Nedeni bilinmeyen kilo kaybı ,

 İştah azalması ,

 Erkenden doyma ,

 Kusma ,

M Bel ağrısı ,

 Dışkının siyah olması ,

Gaz şikayetleri .

Hastamız kemik iliği kanseri . 80 yaşında . Tedavi şansı var mı ?

   Bir yakınım ( 80 ) 1 ay önce çıktığı gemi seyahatinde bir profesörün tavsiye ettiği romatizma ilacını kulanmış . İlaçtan sonra ayaklarında ödem oluşmuş . Bunun üzerine yapılan detaylı tetkikler sonucunda multiple myeloma teşhisi konulmuş . Şu anda hastamızın kan değerleri çok düşük . Göğsünden ve kemik iliğinden biyopsi alınmış . Sonuç henüz belli değil . Acaba yaşı kemoterapi almasına engel mi ? Önerileriniz nelerdir ? Y . T .

CEVAP : Muitipie myeloma kemik iliği kanseri anlamına geliyor . Genellikle bel ağrısıyla ortaya çıkar . En önemli teşhis yöntemi kanda sedimantasyon değerinin yüksek bulunması ve kemik iliği biyopsisidir . Hastanız genç olsaydı pek çok tedavi seçeneği gündeme gelirdi . Ancak bize gönderdiğiniz detaylı tetkiklerde hastanızın üre ve kreatin değerinin çok yüksek olduğu görülüyor . Bu durumda kemoterapi çok dikkatli verilebilir . Yeni çıkan ilaçlarla başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz . Genç hastalarda kemik iliği nakli de yapılabiliyor . Hastanızın yaşından dolayı bir onkoloji merkezine yatırılarak sıkı takip altında tedavi edilmesi gerekiyor . Multiple myeloma bel kemiklerinde kuvvetli ağrılara yol açar , bu durumda radyoterapi yapılarak ağrı giderilir .

Döteryumu azaltılmış su kanseri tedavi eder mi ?

Babam küçük hücreli dışı akciğer kanseri . Kemik metastazı var . Radyoterapi gördü . Şu anda kemoterapiye devam ediyor . Macaristan ' da üretilen ' döteryumu azaltılmış su ' bu hastalığa çare olabilir mi ? HALUK NÎŞAN

CEVAP: Döteryum ( ağır hidrojen ) suyun içeriğinde doğal olarak bulunan bir madde . Vücudu güçlendirdiği iddiasıyla ortaya çıkan bu suyun kanseri tedavi edici etkisi yok . Hastalar istismar ediliyor . Sakın tedavinizi bırakmayın , bu suyu kanser tedavisinde kullanmayın . Küçük hücreli dışı akciğer kanseri erken evrelerde cerrahi , ileri evrelerde de kemoterapi ve radyoterapiyle tedavi edilir . Metastaz varsa sadece kemoterapi yapılır , gerektiğinde radyoterapi devreye girer . Kemik metastazı olduğu için kemiklerin güçlü tutulması gerekir . Bunun için babanıza 28 günde bir kemik güçlendirici ilaçlar yapılmalı . Akciğerindeki lezyon kontrol altına alınmadıysa farklı bir kemoterapi ilacı kullanılabilir . Metastaz olsa bile akciğer kanseri hastaları bugünkü tedavi olanaklarıyla uzun ve kaliteli bir yaşam sürebiliyor .

Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist