Obezite gençlerin tansiyonunu fırlattı

Son 25 yılda daha fazla tuz tüketimi, daha fazla fast-food, daha fazla sigara, alkol ve daha az hareket nedeniyle yüksek tansiyonun ortalama görülme yaşı 60'dan 40'lara çekildi.

06-05-2013 11:02

Haberler » Genç Sağlığı


 
 
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren, tansiyonla ilgili soruları yanıtladı:
 
Tansiyon nedir?
 
Tansiyon, bütün atardamar sistemi içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Büyük tansiyon, kalbin kanı atardamar sistemine pompaladığında oluşan kan basıncıdır. Küçük tansiyon ise, kalp gevşemeye geçtiğinde oluşan kan basıncıdır. Yani kısacası kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, gevşemesi sırasında ise küçük tansiyon oluşmaktadır.
 
Tansiyonunun kelime anlamı gerilim ve basınçtır. Atardamar sistemi içinde oluşan tansiyon halk arasında bilinen tansiyondur. Bununu yanı sıra akciğer damarları içinde bir tansiyon vardır. Buna da "pulmoner tansiyon" denir. Bütün bunlara ek olarak bir de toplardamar sistemi içinde bir tansiyon mevcuttur. Buna da "venöz tansiyon" adı verilir. Bizim konumuz halk arasında kısaca tansiyon denilen atardamar tansiyonudur.
 
İdeal tansiyon nedir?
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün normal tansiyon limitleri olarak belirlediği limitler var. Bu limitlere göre 120'ye 80 yani normal tansiyondur. Bu bütün ırklar, uluslar, cinsiyetler arasında ortalama normal tansiyon olarak kabul edilir. Büyük 135 mmHg (milimetre civa), küçük 85 mmHg üzeri ise hipertansiyon olarak adlandırılır. Büyükte 120-135 arası, Küçükte ise 80-85 arasını pre-hipertansiyon olarak adlandırmaktayız.
 
İDEALİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR
 
Herkesin tansiyonu böyle mi olmalı?
 
Hayır; bu veriler ortalama verilerdir. Ama örneğin bazı kadınlar gençliklerini 90/60 tansiyon ile geçirebilirler. İlerleyen yaşlarda bu kadınlar için 120/80 gibi genel olarak normal kabul edilen tansiyon da hipertansiyon olarak adlandırılabilmektedir. Bazen 130/80 de hipertansiyon olabilir. Bazı durumlarda, örneğin 80 yaş üzerinde yaşa bağlı olarak damarların elastikiyeti azaldığı için sorunlar çıkabilir. Kalp, kanı damarlara pompaladığında, genç yaşta olan kişilerde elastik damarlar genişlediği için çok basınç artışı olmaz. Ancak 80 yaş üzerinde elastikiyet kaybolur, ayrıca damarlarda kireçlenme görülür. Bu nedenlerden dolayı da bu yaşta olanlar için 140-150-160 mm Hg düzeyindeki büyük tansiyon normal olabilir.
 
Ameliyatı nasıl uyguluyorsunuz
 
Kimlerde hipertansiyon riski vardır?
 
Obez olanlar en önemli risk grubudur. İkinci grup ise ailesinde hipertansiyon olanlardır. Bu gruptaki kişiler ama genç yaşta ama ileri yaşlarda eninde sonunda hipertansiyon hastası oluyorlar. Ayrıca gençliklerinde düşük tansiyonlu olan kadınlarda da menopoz dönemlerinde hipertansiyon görülebiliyor. Bu kadınların besinlerine dikkat etmesi ve ayrıca spor yapması gerekir.
 
 
KALBE DE ZARAR BEYNE DE
 
Tansiyonun önemi nedir?
 
Bizim hayat kaynağımız kan. Kanın görevi nedir? Besin ve oksijeni hücrelere taşımak. Beyne en iyi kan tansiyon 120/80 olduğunda gidiyor. Daha yüksek olduğu zaman damarlar büzülüyor. İçindeki basınç fazla olmasına rağmen dokulara az kan gidiyor. 120/80'in üzerinde devamlı olarak çalışan bir kalp kalınlaşmaya başlıyor. Tıpkı bir haltercinin ağırlık kaldırması gibi kalp kası da önündeki yükü yenmek zorundadır. Yani 120 mm. Hg tansiyonu yenmek zorunda. Bu eğer kronik olarak 140 mm. Hg'ye çıkarsa kalp kasının bir süre sonra dejenere olmasına yol açar.
 
Hipertansiyon vücuda nasıl zarar veriyor?
 
Kalp kasının sürekli zorlanması, bir süre sonra kalp yetersizliğine neden olmaktadır. Yüksek tansiyonun birinci zararı budur. İkinci zararı beyin damarlarının tıkanmasına, patlamasına ya da baloncuklar oluşturmasına ve sonuçta beynin iyi fonksiyon görmemesine neden oluyor. Üçüncü zararı gözümüzün arkasında çok hassas bir damar tabakası mevcuttur. Bu damarların sertleşmesine, dejenere olmasına, göz içi kanamalara, görme bozukluklarına neden olabiliyor. Bir diğer zararı da böbreklerin küçülmesine ve böbrek yetersizliğine yol açıyor.
 
Tansiyonu yükselen kişiye ilk yardım nasıl yapılmalı?
 
Bundan yüzyıllar önce kan akıtılırdı. Buradaki amaç, damarlardaki basıncı düşürmekti. Harareti artmış kalorifer sisteminden bir miktar su almaya benziyor. Günümüzde İse idrar söktürücü ilaçlar verilmektedir. Dil altından emilen ve 30 dakika içinde etkili olan, damarları genişleten ilaçlar verilebilir. Bazı insanlarda yüksek tansiyon krizi korku ile tetikleniyor. Bu tip hastalara sakinleştirici vermek gerekiyor. Bazılarında İSE yeme içme ve ilaç yan etkileri ile tetikleniyor (vücutta çok su ve tuz tutulmasından dolayı). Bu tip hastalara da idrar sökücü ilaçlar verilmelidir.
 
OBEZİTE VE FAST FOOD GENÇLERİN TANSİYONUNU FIRLATTI!
 
" Son 25 yılda daha fazla tuz tüketimi, daha fazla fast-food daha fazla sigara, alkol ve daha az hareket nedeniyle yüksek tansiyonun ortalama görülme yaşı 60'dan 40'lara çekildi. Eskiden 60 yaş sütü risk grubuydu ancak bu seviye düştü. Artık ergenlik döneminde bile görülmeye başlandı. Ergenlik döneminde görülen burun kanamaları hipertansiyon belirtisi olabilir. Genç yaştaki hipertansiyon hastaları için eskiden ikinci grubu düşünürdük, yani altta yatan bir hastalığın neden olduğunu düşünürdük; ancak günümüzde her iki nedeni de düşünür olduk. Şimdi 20-25 yaşlarında hipertansiyon hastalarım var ne yazık ki
 
HİPERTANSİYON ÖMRÜMÜZÜ YİYOR!
 
" Bir insan 120/80 tansiyon ile yaşadığında böbreği yüz yıl idrar üretirken 140/90 ile devam ederse bu süre 60 yıla düşüyor. Yüksek kan basıncı/ yüksek tansiyon; kalbimizin, beynimizin, gözümüzün ve böbreklerimizin ömrünü kısaltan bir sağlık sorunu.
 
HER BAŞINIZ AĞRIDIĞINDA HAPI YUTMAYIN!
 
Hipertansiyon riskini arttıran faktörler:
 
- Yeme içme alışkanlıkları
 
-Tuz tüketimi
 
- Hareketsizlik
 
- Fazla kilolar, obezite
 
- Stres
 
- Kronik ağrı kesici kullanımı, kronik kortizon kullanımı da yüksek tansiyona yol açabiliyor.
 
- Bazı çaylar; mesela ekinezya ve yeşil çay
 
- Bazı grip ve nezle ilaçları
 
HALTER DEĞİL PİLATES YAPIN!
 
" Hipertansiyon hastaları düzenli fiziksel aktive yapmalı. Terle tuz atmak ve spor esnasında salgılanan endorfin hormonu ile damarların genişlemesini sağlamak çok önemlidir. Ancak biyometrik egzersizlerin yani ağırlık kaldırmanın koruyucu ve iyileştirici bir etkisi yoktur. Tam tersine kaslar sıkıştığı için tansiyon yükselebilir. Dinamik egzersizler dediğimiz kaslarımızı uzatan egzersizler ise örneğin pilates, yürüyüş, yüzme, aerobik gibi sporlar, damarları genişlettiği için tansiyonu korur ve yüksek tansiyona iyi gelir. Ayrıca meditasyon ve yogayı da tansiyon hastalarına öneriyoruz.
 
TANSİYON BAZEN HİÇ BELİRTİ VERMEZ UYANIK OLUN!
 
" Hipertansiyon; yüzde 30 hastada belirti vermektedir, yüzde 70'de ise belirti vermez. Belirti verdiğinde hastaların genel şikayeti ensede ve başın arka kısmında bir dolgunluk hissi verir. Bazen hasta kalbinin ağzından çıkacak gibi bir çarpıntı da hissedebilir. Gözlerde kızarıklık, görmede bulanıklık, yüzde kızarma, bazen göğüs ve sırt ağrısı, bazen de bulantı şikâyetleri olabilir.
 
" Ancak bu saydığımız belirtilerin hiç birini vermediği yüzde 70'lik bir hasta kesimi de mevcuttur. Bu hastalarda yüksek tansiyon ölçülmüş oluyor ve yüksek tansiyona bağlı olarak da bazı hedef organ zararları da gözleniyor. Bu hastaların bir kısmında tansiyonlarını düşürdüğümüzde de eskisine nazaran kendilerini daha bitkin hissedebiliyorlar. Bunun nedeni de yüksek tansiyona o dokular adapte olmuş, tansiyonu normale çevirdiğimizdiyse yeni tansiyon seyrine adapte olma güçlüğünden dolayı bu sıkıntıları yaşıyorlar.
 
SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist