Obezite taş hastalıklarına neden oluyor

SON yıllarda yapılan çalışmalar obezitenin idrar yollarında taş oluşum riskini artırdığını gösteriyor. Giderek yaygınlaşan modem yaşam tarzı, değişen ve yanlış beslenme alışkanlıklarının yol açtığı obezite taş hastalıkları ile birebir ilişkili.

03-06-2009 17:37

Haberler » Diyet ve Zayıflama


Aşırı kilo ve taş hastalıkları arasındaki paralellik dikkat çekiyor Son yıllarda yapılan araştırmalar ülkemizde ve dünyada aşın kilolu insanlann sayısının her geçen gün arttığını ve bu durumun da birçok hastalığın temelinde yatan gizli bir tehlike olduğunu göstermektedir. Örnek olarak Avrupa'da yaşayan tüm kadınlann % 36' sının, erkeklerin % 23' ünün ve çocuklann da yaklaşık üçte birinin aşın kilolu olduğu belirtilmektedir. Tüm dünyada 5 yaşın altındaki 20 milyon çocuğun aşın kilolu olduğu bildirilmiştir. Net veriler olmamakla beraber ülkemizde de bu problemin son yıllarda özellikle çocuklar arasında hızla arttığı bildirilmektedir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalıklan ve bazı kanserlerin oluşumunda önemli rol oynayan obezite "aşırı kilolu olma" probleminin son yıllarda yapılan çalışmalar ışığında idrar yollannda taş oluşum riskini de artırdığını göstermektedir.


Bilinçsiz diyetler taş oluşum riskini artırıyor Son yıllarda giderek daha yaygınlaşan modem yaşam tarzı, değişen ve yanlış beslenme alışkanlıklan ve artan obezite durumlan ile sebebi belirlenemeyen taş hastalığı oranlarındaki artış, aşın kilonun obezite vakalan ile olabilecek muhtemel ilişkisine işaret etmektedir.


Modem diyet kapsamında son yıllarda hayvansal protein, rafine karbonhidrat ve tuz içeriği zengin olan besinlerin tüketimi artmış, alınan sıvı miktan azalmış olup bu tarz beslenme de idrar yollannda taş oluşum riskini artırmaktadır. Değişen diyet içeriği ve hareketsiz bir hayatın özdeşleştiği aşın kilolu durumlarda idrar yollannda taş hastalığı riski de bu yolla giderek artmaktadır. Bu şahıslarda artan şeker hastalığı yoğunluğu ve diğer metabolik bozukluklar idrar yapısında ortaya çıkardıklan değişiklikler ile taş oluşumuna alt yapı hazırlamaktadır.

ŞOk gazetesi

Etiketler : Obezite - taş - hastalıklarına - neden - oluyor - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist