Orta kulak enfeksiyonundaki tehlike

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, çok önemli uyarılarda bulundu.

04-08-2011 02:08

Haberler » Kulak Burun Boğaz 
Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, tedavi edilmeyen ya da kontrolü sağlanamayan kronik orta kulak enfeksiyonlarının iç kulak enfeksiyonu, yüz felci, menenjit, beyin apsesi, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kısmı yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişimine sebep olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Sertaç Yetişer, orta kulak enfeksiyonu, altı ay içerisinde üç defadan fazla tekrar ediyorsa, bu durum hastalığın kronikleştiği anlamına geldiğini belirtti. Yetişer, Genetik yatkınlık, sosyoekonomik faktörler, alerji, iklim, sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu, sigara alışkanlığı ve kulağın bazı yapısal özellikleri kronik orta kulak enfeksiyonuna sebep olduğunu kaydetti.

Kulağın yapısının dış, orta ve iç kulak olmak üzere üçe ayrıldığını belirten Yeşiler, “Orta kulak; kulak zarının daha iç tarafında bulunan bir boşluktan oluşur. İşitme organının, kulak zarıyla iç kulak arasındaki bölümünde görülen enfeksiyonlara orta kulak iltihabı denir. Bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi orta kulak iltihabının da akut ve kronik biçimleri vardır. Kulak zarının genellikle enfeksiyona bağlı sebeplerle delinmesi sonucu oluşan orta kulak enfeksiyonu üç ay süren ilaç tedavisiyle iyileşmediği takdirde kronikleşmiş sayılıyor.”uyarısında bulundu.

Yetişer, orta kulak hastalıkları tedavisinde cerrahi yöntemlerinde başarılı sonuçlar alındığını dile getirerek şu bilgileri verdi: “Cerrahi tedavi yöntemini ile ilgili 'Kronik orta kulak enfeksiyonları için yapılan ameliyatlar genel anestezi altında kulak arkasından kesik açılarak yapılıyor. Enfeksiyon temizleniyor ve kulak zarındaki delik onarılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte orta kulak cerrahisinde endoskoplar da kullanılmaya başlandı. Hastanın kemikçik zincirinin enfeksiyonla tahrip olması ile birlikte ameliyat esnasında orta kulak protezi kullanılması gereği ortaya çıkıyor. Ayrıca kulakta bazı protezler de kullanılıyor. Ameliyat sonrası ise ilk 10 gün hastanın pansumanlarına devam ediliyor. İkinci haftadan sonra kulak açık bırakılıyor. İlk 1–3 ay içerisinde ani basınç değişimlerinin olduğu (uçak yolculuğu, dalma, gürültü, vb.) ortamlara girilmemesi gerekiyor. Başarılı bir cerrahiden sonraki 3–4 aylık dönemde hasta normal yaşantısına dönebiliyor.”

Tedavi edilmeyen kronik orta kulak iltihabının tehlikeli sonuçlara yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Tedavi edilmeyen ya da kontrolü sağlanamayan kronik orta kulak enfeksiyonları iç kulak enfeksiyonu, yüz felci, menenjit, beyin apsesi, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kısmı yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişimine yol açabiliyor. “ diye konuştu.

Yetişer, çocuklarda kronik orta kulak enfeksiyonunun ortadan kaldırılması ayrıca önem taşıdığının altını çizerek cerrahi yöntemin çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun sık görülmesi gibi sebeplerle yetişkinlere göre başarı oranının daha düşük olmasına yol açtığını sözlerine ekledi.

CİHAN
BUGÜN

Etiketler : Orta - kulak - enfeksiyonundaki - tehlike -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist