Prof. Dr. Mustafa Özdoğan: Obezite sigarayı sollamak üzere

Antalya'da 'Sağlıklı Yaşam ve Kanser Okulu' projesinin 11'inci dersini veren Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Antalya'da gelecek eğitim öğretim yılının ilk haftasında bütün okullarda ilk dersin 'kanser nedir ve nasıl korunulur' olacağını söyledi.

11-05-2017 15:41

Haberler » Diyet ve Zayıflama


NİSANDA İLK DERS KANSER OLACAK

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 2018 yılında Nisan'ın ilk haftasında Antalya'da tüm okullarda ilk ders olarak 'kanser nedir, nasıl korunabilir' eğitimi verileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. Özdoğan, "Öğretmenler 1 saat kanseri anlatacak. Antalya bu konuda pilot olacak" dedi.

AS ÖRNEK KULÜP OLACAK

Kanser Okulu'nun düzenleyicilerinden Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk ise örnek bir kulüp olmak için yola çıktıklarını söyledi. Sadece spor alanında değil gençleri kucaklayan, bilim, sanat ve kültür alanında üreten bir kulüp olacaklarını dile getiren Öztürk, "Kanserin önlenebilir olduğunu biliyoruz ve kanserden korkmuyoruz. Sigaradan uzaklaşan bir toplum istiyoruz. Gelin birlikte sağlık, spor ve bilim adına el ele verelim" diye konuştu.

SİGARA KANSERİ YÜZDE 33 ETKİLİYOR

Derste kanserle hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, son yıllarda kanserde korkulacak bir düzeyde artış olmadığını söyledi. Tıptaki gelişmelerle iyileşen hastaların sayısının giderek arttığına vurgu yapan Prof. Dr. Özdoğan, şöyle devam etti:

"Çevresel faktörlerin kansere etkisi yüzde 50, kalıtsal geçiş yüzde 15 oranında. Çevresel faktörlerden sigara kansere yüzde 33 oranında, fazla kilo yüzde 20, hareketsiz yaşam yüzde 5, diyet ve alkol ise yüzde 5 oranında etki ediyor."

"ELEKTRONİK SİGARADA UYUŞTURUCU VAR"

Günde bir dal sigara içenlerin hiç içmeyenlere göre erken yaşam kaybı riskinin yüzde 64 daha fazla olduğuna değinen Prof. Dr. Özdoğan, son yıllarda elektronik sigaranın şeker gibi satıldığını söyledi. Öğrencilerin elektronik sigara kullanımında çok fazla artış olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özdoğan, "Önümüzdeki süreçte çocukların çoğu elektronik sigarayla tanışacak. Elektronik sigaranın içinde uyuşturucu var" dedi.

OBEZİTE SİGARAYI SOLLAMAK ÜZERE

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, fast food nedeniyle tabak sayısının arttığına dikkati çekerek, kanser nedenleri arasında obezitenin sigarının önüne geçmek üzere olduğunu kaydetti. Akdeniz diyetiyle kilonun sağlıklı hale getirilebileceğini savunan Prof. Dr. Özdoğan, 2017 yılının en iyi diyetleri listesinde 'tuzu azaltılmış Akdeniz Diyeti'nin ilk sırada yer aldığını söyledi.

AKTİVİTE KANSERİ ÖNLÜYOR

Fiziksel olarak aktif olmak gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, "Aktivite belli kanserlerin riskini azaltıyor. Spor, aktif yaşam kanser riskine katkıda bulunan hormonların kan düzeyini, bağırsakları düzenler, obeziteyi engeller" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, sağlıklı yaşam önerilerinin, alışkanlıkların, sağlık beslenmenin, kanser erken taramanın, vitaminlerin, aşılamanın, koruyucu ilaçların, düzenli egzersizlerin yaşam süresini uzattığını kaydetti.

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist