Regl Dönemi Sorunları

Hicret Günhan | Herbalist

18-09-2009 12:48


Rahmin yapısı kas dokudan oluşur. Bu kas regl döneminde rahim iç çeperinin vücutta uzaklaştırmasını kolaylaştırmak için kasılır. Ancak kasılmalar bazen öyle güçlü olur ki, büyük bir rahatsızlık verir. İşte bu rahatsızlığın tıp dilindeki adı "dismenore"dir.  Ayrıca regl dönemindeki kan kaybı bazı kadınlarda fazla olabilir. Bu durumda muroraji olarak bilinir.

 

Belirtiler ve Ağrının Nedenleri:

Dismenore, tipik olarak karnın alt bölgesinde kranpa benzeyen bir ağrı yada rahatsızlık şeklinde kendini gösterir ve genelde dalga dalga hissedilir. Buna eşlik eden bir diğer belirti ise sırt ağrılarıdır. Dismenorenin regl dönemindeki hormonal değişimlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Teorilerden birine göre ağrının nedenleri prostaglandin  adı verilen hormon benzeri maddelerin haddinden fazla üretilmesi yada bünyenin bu maddelere karşı duyarlılık göstermesidir. Prostaglandinlerin rahim kasının kasılmasını tetiklediği sanılmaktadır.

 

Krampların Hafifletilmesi:

Magnezyum ve Potasyum Mineralleri: Kas faaliyetleri için büyük önem taşırlar bu nedenle regl kramplarının azaltılmasında etkili olabilirler.

Bu besinler ise; Sardalye, uskumru ve yeşil yapraklı besinler gibi...

Bu besin öğeleri yönünden  zengin besinlerden bol miktarda tüketilmelidir. Dismenorenin üzerinde etkili olan besin öğelerinin ideal kullanımı bunların regl döneminden birkaç gün önce tüketilmeye başlanmasını gerektirir.

 

Destekleyici Vitaminler:

Kalsiyum, Magnezyum: Rahim kaslarının gevşemesini sağlayarak dismenorenin rahatlatılmasında etkili olur.

 

Maydanoz´un Faydaları: Yaprakları; sapı, tohumu ve kökü kullanılır. Yaprakları A, C ve K vitamini açısından zengindir. Yapraklar idrar söktürücü ve düşük tansiyonda kullanılır. Ayrıca iltihaplı yaraların iyileşmesine yardım eder. Aybaşı sancılarını keser. Yüksek tansiyonu düşürür. Tansiyonu dengeler. Kansızlığa iyi gelir. Tatlılar hariç salata ve çorbalar dahil her çeşit yemeğe kullanılır. Ayrıca iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Afrodizyak özelliği vardır. Görme gücünü arttırır.

 

 

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist