Renklerin dünyası İnsan bedeninde 7 enerji merkezi vardır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı

18-05-2009 19:55


 OKU Gökyüzünün açık mavisiyle zihninizi açıp, denizlerin berrak maviliğinde yeteneklerinizi genişletip, bunların yansımasıyla oluşan yüksek dalga sesleriyle düşüncelerinizi yıkayarak temizleyebilir, saflaştırabilir ve bu merkezinizi besleyebilirsiniz. Okaliptüs ağaçlarının verdiği ferahlatıcı koku, adaçayının teskin edici tesiriyle turkuazın mavi rengi bu merkezin işlemesine büyük katkı sağlayacaktır  Çünkü Yaratıcının doğal olarak bize yansıttığı ve gözümüzle görebildiğimiz ilahi renkler 7'dir. İnsan bedenindeki 7 enerji merkezi gökkuşağının 7 doğal rengini almıştır

Yaratıcı, kainatı, semaları ve arzı binbir çeşit farklı renkle boyamıştır. Bütün ilahi kitaplarda hüküm, "O'nun boyasıyla boyanınız" derken insanlığa verilen mesaj ve olabilir? İşte kozmik bilinçle bakıldığında görülebilenler...
o Güneş hayatm kaynağı, onun yaydığı ışınlar, dalgalar, renkler ise insan hayatının ayrılmaz unsurlarıdır.
o Renkler hayatımızı ve duygularımızı önemli derecede etkiler. Hayatımızda, yerinde kullandığımız takdirde renklerin hastalıkları tedavide destekleyici etkisinin olduğu da eski çağlardan beri bilinmektedir.
o Renkler merkezi sinir sistemine pozitif enerji yayarak, sinir sistemimizin bu pozitif eneriyle beslenip, vücuttaki enerji merkezlerimizi açarak enerjinin vücudumuzda dolaşmasını sağlamaktadır. Bu da bize psikolojik olarak mutluluk vermekte, böylelikle de hayatımızı düzene sokmuş olmaktayız.
o Renklerin insan hayatındaki bu olumlu yada olumsuz etkilerini bir çok bilim adamı da araştırmıştır. Araştırmalar sonucunda renklerin kişilik üzerinde etkisi bilimsel olarak da tespit edilmiştir.
o Renklerin bugünkü açıklamasında; insan gözü sıfırla sonsuz arasındaki renk skalasından ancak kırmızı ve mor arasındaki renkleri görür.
o Kozmik bilim kırmızı ve mor ötesi renkleri de algılamamıza yardımcı olmaktadır.


Renk terapisi nasıl yapılır?
Kişiye gökkuşağmdaki renkler sunulur. Daha sonra bu renklerden hoşuna gidenleri sıraya koyması söylenir. İşte buradaki renk seçimine göre onun kişilik yapısı hakkında tahminler yapılır. Bu renk terapisi sonucunda kişinin duygusal ve fiziksel istifadelerini, eksikliklerini ortaya çıkarıp, gizli kalmış yeteneklerini de açığa vurmasını sağlarız. Ayrıca psikolojik problemlerin çözümlenmesinde, vücutta fizyolojik dengesizlikleri çözümleyecek hastalıkları önlemede de renk terapisinden istifade edilebilir.

Yıllardır Şamanizm'den başlayarak Hint, Çin, Mısır, Yunan ve İslam medeniyetleri tarafından kullanılan yöntemlerde, uygulama olarak hastalar odalara renkli taşlardan da istifade edilerek yerleştirilir, ilgili uzmanlar tarafından renklerin bedene etkisi çeşitli metotlarla sağlanırdı. Osmanlı döneminde de bu amaçlarla Edirne Selimiye Şifahanesi'nde hastaların renkli odalarda müzik ve suyla birlikte tedavi edildiği bilinmektedir.

Sağlıklı bir insan elektromanyetik bir enerji içindedir. Gökkuşağmdaki bu renklerin enerjisi de her enerji merkezinde görülebilir. Sağlıksız bir vücutta bu renkler lekeli veya bulamk görünür. İşte bu renklerin bozulması ileride ortaya çıkacak hastalıkların işaretidir. Enerji güçlü, açık, dengeli olduğu zaman enerji merkezlerinin içinden rahatlıkla geçer. İnsan vücudunda bazen yeterli, bazen de açık enerji birikimi olur. Eğer bir enerji merkezinde yetersiz enerji mevcutsa o zaman enerji merkezi kendi rengiyle tedavi edilir.

Renklerin dili

Yaratılan ve görülebilen bütün renkler pozitiftir ve kişiyi rahatlatır, kişiye mutluluk verir. Siyah rengi sık sık ve ısrarla kullananlar için araştırılması gereken hallerin var olduğu düşünülür. Renklerle kişinin iç dünyasını okur ve insanların hayatını daha düzenli hale getirmiş oluruz.
Renk terapisinde kullanılan renkler; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, lacivert ve mordur. Bu renkler renk çarkını yani gökkuşağını oluştururlar.

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist