Ruh sağlığı bozuk çocuk, aşırı yemek yer

Uzmanlar, ebeveynlerin aktif çalışma hayatı içinde olması, çocuğuna yeteri kadar vakit ayıramaması, anne-baba ve çocuk arasındaki çatışma ve bozuk ilişkilerin çocuğun ruh sağlığını etkileyerek, çocuğun aşırı yemek yemesine neden olabileceği ve obezitenin ortaya çıkabileceğini söylediler.

15-09-2010 01:25

Haberler » Diyet ve Zayıflamaİstanbul- Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Psikolog Didem Evre, ailelerin beslenme alışkanlıkları, çocuklarla ilişkileri ve hareket azlığının obeziteyi tetikleyen başlıca nedenler olduğunu söyledi. Evre, günümüzde hemen hemen her evde bilgisayarın olduğunu, çocukların sokağa çıkıp oyun oynamak yerine evde hareketsiz bilgisayar oyunları ile zaman geçirdiğini anımsatarak “Bu durum çocukların sosyal yaşantısını da kısıtlamakta, fiziksel olarak daha pasif olmalarına neden olmaktadır” dedi. Obezitenin benlik saygısı ve okul başarısında düşüşlere neden olduğunu anımsatan Evre, “Obezite, genellikle içe kapanık, çevresiyle ilişki kuramayan, beğenilmeme duygusu ağır basan ve kendine güveni olmayan çocuklar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu psikolojik sorunlar ergenlik dönemindeki obez çocuklarda daha da artmaktadır” diye konuştu. Evre, obezite tedavisinde doktor, diyetisyen ve çocuk psikoloğunun birlikte çalışması gerektiğini belirterek özetle şunları söyledi:
 
Aileler bilinçsiz

“Aileler obezite konusunda maalesef çok bi-linçli davranmıyorlar. Dolayısıyla obezite tedavisinde psikolojik destek göz ardı ediliyor. Oysa ki obezite pek çok psikolojik sıkıntıyı beraberinde getirdiği gibi, pek çok psikolojik sorun da obeziteye neden oluyor. Anne ve baba ile yaşanan çatışmalar, bozuk sosyal ilişkiler, televizyon ve bilgisayar bağımlılığı bu sorunlardan sadece birkaçı. Anne babanın çocuğa yeteri kadar vakit ayırmaması, işten eve geldiklerinde bilgisayar oynadığını gördükleri çocuklarına müdahale etmemesi, çalıştıkları için evde yemek pişmemesi ve çocukların karınlarını gün boyu abur cubur ile doyurması da obeziteye davetiye çıkaran hatalardandır.”
Cumhuriyet

Etiketler : Ruh - sağlığı - bozuk - çocuk - - aşırı - yemek - yer -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist