Saman nezlesine karşı üzerlik otu tohumu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

19-05-2009 13:21


Üzerlik otu tohumuna bu çok yönlü gücü veren içerdiği vasicinone maddesidir. Vasicinone aynı zamanda hem bronş genişletici(bronchodilator) hem de solunum uyarıcıdır (respirastimulant). Vascinone maddesi bütün bunlarla da kalmayıp aynı zamanda protein alerjisine karşı da (antianaphylactic) çok etkilidir. Dünyada birçok ülkede yetişen üzerlik otunun Türkiye'de yetişeninin yerini hiçbiri dolduramaz. Memleketimizin topraklarında yetişen üzerlik otunun tohumundaki şifa gücü oldukça yüksektir..
Üzerlik otu tohumunda bulunan diğer bazı etkin maddeler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
Üzerlik otu tohumununun içerdiği bazı etkin maddeler
 Deoxyvasıcınone ......harman                                                                         Harmalıne ...............harmine                                                                             Harmalol ................vasicmone                                                                       GUNUN KURU
Saman nezlesi, alerjik
astım ve genel astım için
İki yemek kaşığı üzerlik otu tohumunu kaynamakta olan bir litre suyun içine koyun.
Hafif ateşte kaynatarak yüzünüzü buharına tutup hem ağızdan hem de burundan soluyun (teneffüs edin). Buharı , iki dakika müddetle içinize çekin. İki dakika tamamlandıktan sonra pamuğu üzerlik otu suyuna daldırın ve her iki burun. deliğinin iç kısmına sürün (ıslatın). Bu işleme 15 gün müddetle gün aşırı (bir gün durup bir gün uygulayarak) devam edin. Daha sonra ihtiyaca göre zaman zaman uygulanır.

 
Üzerlik otunun tohumunda bulunan vasicinone maddesinin özellikleri

Antiallergic.......................................alerjye karşı                    Antianaphylactic................... ............protein alerjisine karşı Antasthmatic......................................astımakarşı   Bronchodilator...................................bronşları genişletir           Antihistaminic.................................... antihistaminik          Hypotensive........................... ...........tansiyon düşürücü   Respirastimulant.................................nefes almayı uyarıcı              

SAMAN NEZLESİ NEDİR?
Ot veya bitki tozlarının neden olduğu bir çeşit alerjik hastalıktır.
Tıp dilinde "pollenosis" veya "alerjik rinit" denir. Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri göz, burun ve boğazdaki zarlar üzerinde birikir. İlkbaharın erken dönemlerinde alerjik rinite sıklıkla polenler veya çevrede yaygın olarak bulunan ağaçlar neden olur. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanır. Renkli süs bitkileri nadiren alerjiye neden olurlar, çünkü polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır.

Hastada şiddetli aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve sulanma, fazla miktarda berrak burun akıntısı ve öksürük görülür. Hastalığın yıl içindeki süresi coğrafi bölge ve iklim ile yakından ilişkilidir. Polen mevsimi dışında hastalar genelde rahattır. Her yaşta ortaya çıkabilen saman nezlesi, 1-20 yaşlarında görülür.

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Millyet Cafe

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist