Sebepsiz kişilik değişimi beyin tümörü habercisi

Prof. Dr. Erkan Topuz

19-05-2009 12:50


Kardeşim beyin tümörü ameliyatı oldu. Bu hastalığı yenmek için ne yapmalı?
Kardeşim 50 yaşında. Geçen ay yüzünün sol kısmı ve sol kolunda yaklaşık 30 dakika süren kasılma nöbeti, güçsüzlük sonunda hastaneye gittik. Yapılan tetkikler sonucunda beyninde tümör tespit edildi. 3 gün sonra 3x2x0.5 santim boyutundaki tümör başarılı bir ameliyatla alındı.
Patoloji raporu sonucunda konan teşhis glioblastoma, grade 4. Doktor 6 haftalık radyoterapi ve kemoterapi tedavisi yapılmasına karar verdi.
Kardeşimin genel sağlık durumu çok iyi. Kardeşim bu hastalığı yenebilmek için ne yapmalı, bağışıklık sistemini nasıl güçlendirmeli? E. S.
CEVAP  Beyin tümörlerinin en önemli belirtileri şunlar: Sebepsiz kişilik değişiklikleri, krizler, çift görme, bulantı, unutkanlık, kelime bulmada güçlük, cümle kuruluşunda bağlantı bozuklukları, geçmeyen baş dönmeleri, vururken dengesizlik, kol ve bacaklarda tek taraflı kuvvet kaybı, vücutta istem dışı kasılmalar. Yeni ortaya çıkmış ve gittikçe şiddetlenen baş ağrıları da beyin tümörü habercisi olabilir. Beyin tümörleri içinde en tehlikeli olan tip glioblastoma multiforme'dir. Ameliyat ne kadar başarılı olursa olsun geride mutlaka tümör artığı kalır. Bu nedenle cerrahi yetersizdir ve arkasından radyoterapi artı kemoterapi başlar.
Kemoterapi 6 ay süreyle devam eder.
Kardeşiniz 3 ayda bir MR çektirmeli, tümörde bir büyüme görülürse yeni bir kemoterapiye geçilmeli.
Nüks eden tümör küçükse cyber knife da denenebilir. Cyber knife diğer radyoterapi cihazlarının aksine bütün beyin dokusunu değil sadece tümörü odaklayarak yok eder.
Kardeşinize bağışıklık sistemini güçlendirmesi için önerilerim şunlar:
¦ Beyaz un ve şeker bu hastalığın kötü gitmesine sebep olur. Beyaz un yerine tam tahıl, çavdar, yulaf ekmeği tercih edin. Şeker ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın.
¦ Bakırın beyin tümörlerinin damarlanmasım artırıcı etkisi var.
Tümörün damarlanması demek, tümöre daha fazla besin ve oksijen taşınması anlamına geliyor. Bu nedenle bakır mutfak gereçlerini kullanmayın. Alüminyum ve plastik kaplardan da uzak durun.
Çelik, porselen ve camı tercih edin.
¦ Kemoterapi bittikten sonra boswellia bitkisi hapı ve bromelain (ananas hapı) en faydalı beyin ödem çözücü desteklerdir. Doktorunuza danışarak bunları kullanın.
¦ Son araştırmalar D vitamininin de faydalı olduğunu gösteriyor, doktorunuza danışarak kullanın.
¦ Selenyum, E vitamini, omega 3, netle (ısırgan hapı), shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü) faydalı diğer besin destekleridir.
Bunları da belli aralıklarla alabilirsiniz.
¦ Beyin tümörü hastaları kortizon kullandıkları için beyin ödemi ortaya çıkar. Ödem söktürücü özelliği nedeniyle maydanozu bol tüketin.
¦ Her gün 1 bardak havuç, 2 bardak domates suyu için.
¦ Turunçgilleri kabuklarıyla birlikte tüketin.

Annem kolon kanseri oldu. Yapılan tedaviler doğru mu?
Annem 52 yaşında. Kolon kanseri tanısıyla 2 yıl önce ameliyat oldu.
6 ay kemoterapi gördü. Geçen yıl karaciğer ve lenf bezlerinde metastaz tespit edildi. Tekrar 6 ay kemoterapi gördü. Karaciğer için rfa termonoterapi yapıldı ve kemoterapi içinde erbitux adlı ilaç önerildi. ilacın yurt dışından gelmesini bekliyoruz. Yapılan tedaviler doğru mu? Annemin nasıl beslenmesi gerekiyor? AYÇAN BALAN

CEVAP Yapılan tedaviler doğru.
Kolon kanserlerinde son zamanlarda yeni ilaçlar devreye girdi. Bu ilaçlar  hem koruyucu olarak hem de metastazı olanlarda başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Yurt dışından beklediğiniz ilaç Türkiye'ye girdi, ilacı heyet raporuyla alabilirsiniz. Kolon kanserinin en önemli metastaz yeri karaciğerdir.
Daha sonra akciğer ve kemiklere atlamayı sever. Kolon tümörlerinde en büyük korkumuz, tümörün büyüyerek bağırsak tıkanıklığına yol açmasıdır.
Onkoloğunuz bu konuda dikkatli olacaktır. Beslenme konusunda annenize önerilerim şunlar: .
¦ Son çalışmalarda D vitamininin kolon tümörlerini engellediğini gösteriyor. Doktorunuza danışarak günde 1000 ünite D vitamini kullanın.
¦ Folik asit, kalsiyum, coriolus versicolor mantarı hapı, shiitake mantarı hapı, burdock (dulavrat otu tableti) kolon tümörlerinde faydalı olan diğer desteklerdir. Bunları dönüşümlü kullanabilirsiniz.
¦ Kabız kalmayın. Kabızlık toksik gıdaların vücutta kalmasına ve bağırsak poliplerine sebep olur.
Bağırsak polipleri kolon kanserinin bir numaralı nedenidir. Kabızlığa karşı kahvaltıdan önce steril hale getirilmiş hurma ve kuru kayısı yiyin.
Daha sonra 1 bardak ılık su için.
¦ Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, bezelye, yeşil mercimek ya da bakla yiyin. Bunlar zengin posa içerikleri nedeniyle çok faydalıdır.
¦Her gün yarım kilo yoğurt tüketmeye çalışın. Ayrıca keçi peyniri ve çökelek yiyin.
¦ Kemoterapiye bağlı anemi varsa kırmızı eti haftada 2 kez, kansızlık yoksa 1 kez tüketin. Diğer günler 1 porsiyon balık, hindi ya da tavuk yiyin.
¦ Karaciğer metastazlarında karahindiba çok faydalıdır.
Taze tüketemiyorsanız hapını (dandelioıft kullanın. Milk thistle (devedikeni sütü kapsülü) de karaciğer metastazlarında yararlıdır.
¦ Karaciğer metastazınız olduğu için sarılığa karşı dikkatli olun, sık aralıklarla bilurubin (sarılık testi) yaptırm. Yükseklik varsa safra yollarına müdahale edilmeli. Çünkü sarılık kemoterapi yapılmasına engeldir.

Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist