Şeker Hastaları Kış Aylarında Dikkatli Olmalı

Görülme sıklığı hızla artan diyabete dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzman Dr. Önder Akkaya, şeker hastalarının kışın daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

22-11-2011 03:12

Haberler » Şeker - TansiyonÖzellikle soğuk havalarda şeker hastalığı olanları beslenme düzeni, spor aktivitesi, vücut bakımı gibi konularda daha dikkatli olmaları konusunda uyaran Akkaya, hastaların çok uzun süre aç kalmamalarını, ancak çok fazla da yemek yememelerini istedi. Akkaya, özellikle kış aylarında hastaların evde kalmasına bağlı olarak kış meyvelerinin portakal, mandalina gibi turunçgillerin fazla tüketilmesinin tehlike işareti olduğunu söyledi.

Genetik faktörlerle birlikte sonradan oluşan şişmanlık, kötü beslenmenin yanında soğuk havalarda uzun süreli evde kalmayla birlikte görülen hareketsizlik gibi durumların şeker hastalığının oluşmasında etken olduğunu belirten Akkaya, hastalığı kontrol altında tutmak için kan şekerinin düzenli olarak ölçtürülmesi gerektiğini kaydetti. Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, şeker hastalığından korunmak için hastaların diyet, egzersiz ve ilaç önerilerini mutlaka uygulamaları gerektiğini dile getirdi. Sigara içenlerin sigarayı bırakmalarını tavsiye eden Akkaya, sık sık tansiyonun kontrol edilmesi gerektiğini ve her yıl tam bir göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

DİYABET VE TEDAVİSİ

Akkaya, hastalığın tanımını şu şekilde yaptı: “Açlık kan şekeri en az iki ölçüm yapıldığında 126 mg’dan fazla olması durumunda, günün herhangi bir saatinde ölçülen kan şekerinin en az iki ölçümde 200 mg/dl’nin üstünde olması durumunda ve oral glukoz tolerans testinde ikinci saat değerinin 200 mg/dl’nin üstünde olması ile diyabet tanısı konur.”

Önder Akkaya şeker hastalığının egzersiz, diyet, ilaç veya insülin tedavisiyle üç aşamadan oluştuğu bilgisini aktardı. Günlük kalori ihtiyacının yüzde 35’i yağ, yüzde 50’si karbonhidrat, yüzde 15’i proteinden karşılanması gerektiğinin altını çizen Akkaya, çay şekeri ve şekerle yapılan yiyecek maddeler yerine tatlandırıcıların kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Akkaya, kilo problemi olan hastaların zaman kaybetmeden kilo vermelerini önerdi. CİHAN
aktifhaber.com

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist