Şiddetli Adet Sancıları Evlenince Geçer Mi?

Kadınlarda görülen regl ağrıları halk arasında, "Evlenince, düzenli bir cinsel hayatla geçer, birşey kalmaz" olarak söylenir.

20-08-2011 02:14

Haberler » Soru - CevapKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Gürkan Zorlu, 'şiddetli adet sancıları evlenince geçer' kanısının son derece yanlış olduğunu söyledi.

Doç.Dr. Gürkan Zorlu, yaptığı yazılı açıklamada, çalışan, okuyan ve üreten tüm kadınlarda önemli bir iş gücü kaybı ve devamsızlık nedeni olan sancılı adet görmenin (dismenore), kadınların neredeyse yarısında görüldüğüne işaret etti. Bu ağrıların adet başlangıcından genellikle bir gün önce başladığını, adetin ilk günü şiddetlendiğini ve 2- 3 gün içinde azalarak kaybolduğunu anlatan Zorlu, şu bilgileri verdi: 'Bel ve kasıklara, bazen de bacaklara vurabilen kramp tarzında bir ağrıdır. Çoğu zaman ağrıya; bulantı, kusma, ishal veya kabızlık, baş ağrısı, sık idrara çıkma, depresyon ve sinirlilik eşlik edebilir. Halk arasında sıklıkla dile getirilen 'şiddetli adet sancıları evlenince geçer' kanısı son derece yanlıştır."

Ağrı şiddetinin değişken olduğunu, metabolik, hormonal ve psikolojik faktörlerin ağrı algı şiddetinde farklılıklara yol açtığını ifade eden Zorlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şiddetli adet sancısı ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Adet sancısı her zaman kişi için iyi olan rahim kasılmaları sonucunda oluşmaz. Tedavi edilmesi gereken (ikincil yani sekonder dismenore) sorunlar da ağrıya yol açar. Endometriozis, rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, polipler, rahimin farklı bir pozisyonda olması (özellikle arkaya dönüklük) rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları, spiraller, yumurtalık kistleri, karında yapışıklık, psikolojik nedenler bunlar arasında sayılabilir. Ağrının bir hastalığa bağlı olup olmadığı jinekolojik muayene ile anlaşılabilir."

Tanıda, minimal invaziv cerrahi yaklaşım ve operasyondan çok dikkatli klinik yaklaşım ve deneyimin çok önemli olduğuna işaret eden Zorlu, 'Adet sancıları kader olmamalı, dikkatlice gözden geçirilip hastaya en iyi yaklaşım seçilmelidir. Bu olgularda çok yüksek oranda laparoskopik tanı gerektiğinden olguların değerlendirmesi donanımlı bir hastanede yapılmalıdır" dedi.

Açıklamasında, adet sancılarını azaltmak için kişisel önlemlere de yer veren Zorlu, bunları şöyle anlattı: "Adet kanamasından önce ve kanama sırasında kahve, çay, kola gibi kafeinli maddelerden uzak durmak, uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak, karın bölgesine masaj yapmak, spor yapmak, psikolojik motivasyon, adet sancısı başlamadan ağrı kesici ilaç almak, kas gevşetici ilaç almak, doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı engelleyen ilaç kullanmak, progesteronlu spiral kullanmak, vitamin B6 dozu yüksek multivitamin kullanmak, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek besinler kullanmak, akupunktur, meditasyon, çevre değişikliği, cerrahi: kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi."
iha

aktuelpsikoloji.com

Etiketler : Şiddetli - Adet - Sancıları - Evlenince - Geçer - Mi? -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist