Sigara kadın ve erkek beyninde farklı etki yapıyor

Kadınlar daha zor bırakıyor. Nikotin bağımlılığında cinsiyet farkı üzerine yapılan araştırmalar, nikotinin kadın ve erkek beyinlerini farklı etkilediğini ortaya çıkardı.

19-09-2011 01:30

Haberler » Sigara ve Alkol 
  Nikotin ve tütün bağımlılığında cinsiyet farkının etkileri üzerine yapılan araştırmalar, nikotinin kadın ve erkek beyinlerini farklı etkilediğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, kadınlar sigarayı erkeklerden daha zor bırakıyor. Prof. Dr. Şakire Pöğün tüm dünyada, sigara bıraktırma kliniklerinin raporlarında kadınlarda sigara bırakma başarısının düşük olduğunu vurguladı. Dişi beyninin, dıştan gelen etkenlere karşı daha dirençli olduğunu ifade eden Pöğün, dışardan uygulanan nikotine karşı sıçan beyninde gözledikleri farklılaşmaların, dişilerde erkeklerden daha az olduğuna dikkati çekti.

Strese girince daha çok içiliyor

Bu durumun sadece stres ile değiştiğini belirten Pögün, kadınlarda stresle nikotin bağımlılığını bir arada değerlendirmek gerektiğini bildirdi. Pöğün, stres altındaki kadının bağımlılığa iki kat daha fazla yatkın olduğunu ifade etti. Genelde kadınların daha az sigara içtiği söylenmekle birlikte, alınan nikotin kiloya vurulduğunda kadınların aldığı nikotinin erkeklerden farklı olmadığını anlatan Pöğün, ayrıca kadınların nikotini daha hızlı metabolize ettiklerini kaydetti. Kadınların hamilelik, emzirme gibi nedenlerle sigarayı bırakmaları gereken dönemlerinin olduğunu da anlatan Pöğün, ‘’Buna rağmen kadınların bırakmakta erkeklerden daha çok zorlandıklarını görüyoruz’’ dedi.
bugun.com.tr

Etiketler : Sigara - kadın - ve - erkek - beyninde - farklı - etki - yapıyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist