Sigara, kalem oluyor!

"Sigara böreğinin isiminin 'kalem böreği' olarak değişmesi belki de çocuklarımızın sigaraya başlamasını engelleyecek"

17-09-2011 01:42

Haberler » Sigara ve AlkolSakarya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (SESOB), ''Sigara böreği''nin adının ''Kalem böreği'' olarak değiştirilmesi konusunda öneri kararı aldı.

SESOB binasında düzenlenen olağan başkanlar kurulu toplantısında, Adapazarı Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Erdal Kurtuldu tarafından önerilen sigara böreğinin isminin değiştirilmesi konusu tartışıldı.

Toplantı sonunda sigara böreği yerine kullanılacak ismin belirlenmesi için üyelerden alınan görüşler doğrultusunda ortaya çıkan, ''Kalem'', ''Sarma'' ve ''Parmak'' böreği isimleri oylandı. Oylama sonucunda, üyelerin çoğunluğunun oyunu alan ''Kalem böreği'' isminin ''Sigara böreği'' tanımlamasının yerine kullanılması konusunda öneri kararı alındı.

Toplantıda konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan, kararla genç nesillerin sigaraya başlamasını engellemeyi hedeflediklerini söyledi.

Alişan, birlik olarak ulusal bir yiyeceğin adının değiştirilmesi önerisinin ses getirmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, ''Geleneksel bir ürünün adının değiştirilmesi önerisinin, tarafımızdan yapılması keyif verici gerçekten. Ben bunun yasakçı bir zihniyet olduğunu düşünmüyorum. Bu, çok hoş bir şey bence. Yani aldığımız kararla gelecek nesillere sigaranın zararları konusunda somut bir şey bırakmış olacağız. Bu konuda bir karar aldık. Ama bu karar bir öneri şeklinde olacak'' dedi.

Kararın sigara konusunda gösterdikleri duyarlılığın bir ifadesi olduğunu vurgulayan Alişan, şöyle konuştu:

''İtibar görmese bile aldığımız karar, sigarayla mücadele konusunda bir katkı sağlayacaktır. Biz bu konuyla ilgili, Türkiye'de model olacağız. Bu açıdan bakıldığında, yaptığımız şey çok önemli. Bu konunun gündeme gelmesinden sonra, aşırı şekilde bir talep oldu. Bazı öneriler de geldi, bize isim konusunda görüşler de belirtildi. Yaptığımız değerlendirme de 'Kalem', 'Sarma' ve 'Parmak' isimleri ön plana çıktı. Bu toplantıda bir öneri kararı almış bulunmaktayız. İsmin 'Kalem' olarak değişmesi çocuklara bırakacağımız güzel bir şey. Ben uzun yıllar sigara içtim. Dünyada daha nice faydalı şeyler olduğunu, sigarayı bıraktıktan sonra anladım. İsmin 'Kalem böreği' olarak değişmesi belki de çocuklarımızın sigaraya başlamasını engelleyecek. Ümit ediyorum böyle olur. Ben odamıza üye olan arkadaşlarımızın ürünlerini sunarken 'Sigara' yerine 'Kalem' adını kullanmalarını rica ediyorum. Buradan çıkan kararı, öneri olarak Türkiye genelindeki odalara sunacağız. İnşallah Türkiye genelinde de bir isim değişikliği olur.''

Öneriyi ilk dile getiren Adapazarı Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Erdal Kurtuldu ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, önerinin Türkiye genelinde olumlu tepkiler aldığını vurguladı.

Kurtuldu, sürecin bir öneriyle başladığını dile getirerek, aldıkları kararın ardından yiyeceğin isminin ''Kalem böreği'' olarak değişmesini ve bu ismin toplumda kullanılır hale gelmesini temenni ettiğini belirtti.

Kendilerinin genç nesillere katkı sunmaya çalıştığına değinen Kurtuldu, ''Önümüzde yetişen genç bir nesil var ve onları sigaradan koruma konusunda bir faydamız olsun. Bu çalışmayla bir genci bile zararlı maddeden uzaklaştırabilirsek ne mutlu bize. Önerimizin arkasında da sonuna kadar duracağız. Yapabileceğimiz ne varsa yapacağız'' dedi.

AA
 

Etiketler : Sigara - - kalem - oluyor! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist