Sigaradan ölüm en çok Türkiye'de

Tıp öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma sigaraya yapılan zamların, sigarayı bırakmada en etkin faktör olduğunu gösterdi...

07-05-2012 02:06

Haberler » Sigara ve Alkol 

395'i erkek 23'ü kız olmak üzere toplam 418 öğrenciyle yapılan çalışmanın sonuçlarına göre öğrenciler arasında sigarayı bırakma konusunda en etkili olduğu değerlendirilen önlemlerin başında yüzde 43,3'le sigaraya yapılan zamlar geldi.

RESİMLİ UYARI AZ ETKİLİ

Zamları yüzde 32,5 ile kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağı ve yüzde 10,5 ile de uyarıcı resim ve yazılar takip etti. Araştırmada sigaraya karşı yürütülen kampanyaların sigaraya başlamama ve sigarayı bırakma konusunda etkili olduğu vurgulandı.

Sigara kullanıcıları paketlerdeki uyarıcı resim ve yazıların etkinliğinin ise düşük olduğunu söyledi.

ARKADAŞ KURBANI

Sigaraya başlama nedenlerinin araştırıldığı bir başka çalışmada da arkadaş etkisi öne çıktı. Buna göre bir kişinin sigara içme riski; arkadaşlarının sigara içmesiyle 10,1 kat, alkol kullanımıyla 7,8 kat, yaşla birlikte 1,7 kat artıyor. Aynı şekilde nargile içme riski ise, alkol ve sigara ortalama 7 kat fazla olduğu saptandı.

Erkeklerde sigaradan ölüm en çok Türkiye’de

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kullanımı ile Mücadele Programı Türkiye Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ergüder dünya ülkeleri arasında yapılan bir araştırmaya göre erkeklerde sigaradan ölüm yüzde 38 gibi bir oranla en çok Türkiye'de. Ergüder şunları söyledi:

"Erkeklerde sigaraya bağlı ölümler bizden sonra en çok Kazakistan'da. Ardından Belçika ve Polonya geliyor. DSÖ verilerine göre Türkiye'de kadınlarda sigaraya bağlı ölümler ise yüzde 6 . Bu oran ABD'de yüzde 23, Kanada'da ise yüzde 20 olarak yer aldı." Dünya Tütün Atlası'nda sigara kullanımının kalp krizi ve inmenin en büyük nedeni olarak gösterildiğini ifade eden Ergüder, "Sigara erkeklerde akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 80'ini, kadınlarda ise yüzde 50'sine neden oluyor" dedi.

Haber: Nesrullah SONAY/ BUGÜN GAZETESİ
 

Etiketler : Sigaradan - ölüm - en - çok - Türkiye'de -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist