Spor yapmak için en uygun saat

Günün bu saatleri arasında yapılan spor vücutta yağ birikmesinin önüne geiyor.

09-11-2010 01:07

Haberler » Sporcu Sağlığı


Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Bülent Aksoy, kış aylarında spor yapmak için en uygun zamanın 16.00 – 19.00 saatleri saatleri olduğunu belirtti. Aksoy, kilo vermek için akşam saatlerinde yapılan sporun sindirim sistemini hızlandırdığını ve vücutta yağ birikmesini engellediğini söyledi.
Doç. Dr. Bülent Aksoy, kış aylarında spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Herkesin kendisine uygun sporu seçmesi gerektiğini dile getiren Aksoy, spordan önce beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Aksoy, "Spor yapan kişilerin mutlaka pilav, makarna ve çikolata yemeli. Giysileri rahat olmalı. Giyeceklerin pamuklu, keten gibi teri çeken özellikte olmasına önem verilmeli." şeklinde konuştu.

Kalbi yoran sporlardan uzak durulmasını tavsiye eden Aksoy, evde yapılabilecek sporların kilo almamak, hacim kazanmak, sıkılaşmak, vücut geliştirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapılabileceğini kaydetti. Herhangi bir alet kullanmadan evde barfiks, şınav ve mekik gibi 3 temel hareket yapılabileceğine dikkat çeken Aksoy, evde aletli sporların da yapılabileceğini söyledi.

Kış aylarında spor yapmak için en uygun zamanın 16.00 – 19.00 saatleri saatleri olduğunu belirten Aksoy, kilo vermek için akşam saatlerinde yapılan sporun sindirim sistemini hızlandırdığını ve vücutta yağ birikmesini engellediğini sözlerine ekledi.

CİHAN

 

Etiketler : Spor - yapmak - için - en - uygun - saat -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist