Tansiyon hastalarına spor uyarısı

Hastalar için uygun olan sporlar sıralandı. Bilimsel araştırmalara göre hipertansiyon hastalığı 30 yaşlarında yüzde 4 oranında görülürken 50'li yaşlarda yüzde 60'lara çıkıyor. Uzmanlar, 55 yaşında tansiyonu normal olan bir insanın gelecek 25 yıl içinde yüzde 80 oranda yükseleceğini belirtiyor.

22-06-2010 02:29

Haberler » Şeker - Tansiyon


Hipertansiyonunun önlenmesinde ve tedavisinde bilinçli beslenme ve egzersizin son derece önemli olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, "Birçok hipertansiyonlu egzersiz veya spor yaparken sağlığının bozulmasından endişe ediyor. Sağlığınızı korumanız için öncelikle dayanıklılığı ve esnekliği artıran sporlara yönelmenizde yarar var. Bunun için günlerinizi bir ton para vererek spor salonlarında geçirmenize de gerek yok." dedi. Düzenli yapılan egzersizin hipertansiyonun oluşumunda rol oynayan uygunsuz hormonların düzeyinin azalmasını sağladığına dikkat çeken Heper, hastanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan endorfinlerin ve doğal ağrı kesicilerin düzeyini artırdığını kaydetti.

Heper, kalp ve damarların çalışmasını kolaylaştıracak hormonal ve metabolik değişimlerin olmasını sağlayan egzersizlerin, kalbin çalışırken karşılaştığı direnci düşürdüğünü ve daha az enerjiyle gereken miktarda kanı pompalamasını sağladığını söyledi. Kan basıncı normal olanların düzenli spor yapmasının, yaşlanmaya bağlı olarak kan basıncının yükselmesini önleyebileceğini veya en azından geciktirebileceğini belirten Dr. Cem Heper, düzenli egzersizin şişmanlıktan koruyacağı gibi yaşlılığın etkilerinin azaltılmasında etken olacağını dile getirdi. Cem Heper şöyle devam etti: "Hipertansiyonunuz varsa, doktor kontrolü altında yapılan düzenli egzersizler ortalama olarak kan basıncınızda 10 mmHg, yani bir birim azalma sağlar. Bu ilaç ihtiyacın da azalma sağlanması demektir. Hipertansiyonluların tedavi altındayken kan basıncı değişimleri ve kalp hastalığı risklerinin doktorları tarafından belli aralar ile belirlenmesi gerekir. Hiç olmazsa spora yeni başlayanların eforlu EKG testini de içerecek şekilde değerlendirilmelerinde yarar vardır. Sağlığınızı korumanız için öncelikle dayanıklılığı ve esnekliği artıran sporlara yönelmenizde yarar var. Bunun için günlerinizi bir ton para vererek spor salonlarında geçirmenize de gerek yok. Sadece işe gidiş geliş yolunuzun hiç olmazsa bir kısmını yürümeniz-bile, başlangıç için son derece yararlıdır. Bunun dışında aerobik egzersiz ve sporlardan herhangi birini seçebilirsiniz.


Dans etmek, jimnastik, yürümek, merdiven çıkmak, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek bunlardan ilk aklıma ger lenler." Sağlık için her gün en az 30 dakika spor yapılmasını tavsiye eden Dr. Cem Heper, hiçbir şey yapmamaktansa, gereğinden azını bile yapmakta fayda olduğunu kaydetti.


Metropol Gaziantep Günlük/Gazete   

 

Etiketler : Tansiyon - hastalarına - spor - uyarısı - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist