Tansiyon ve bronşitin ilacı denizanası

Denizanasını yüksek tansiyon, atardamar iltihabı, bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği açıklandı...

08-06-2012 02:32

Haberler » Şeker - Tansiyon


 

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Bat, Karadeniz’de bol miktarda bulunan, besleyici ve tıbbi açıdan değeri olan denizanasının, değerlendirilip işlenmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Bat, "Yapılan araştırmalarda antijen (vücuda girdiğinde hastalığı zararsız hale getiren madde) kaynaklı atardamar iltihabına karşı yararlı olduğuda gözlenmiştir. Binlerce yıldır Asyalılar denizanasını yüksek tansiyon, atardamar iltihabı, bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği için tüketmektedir" diye konuştu.

Denizanasının binlerce yıldır ticari amaçla özellikle Çinliler tarafından önemli bir gıda ürünü olarak kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Bat, denizanası endüstrisinin Türkiye’de ticari balıkçılıktaki yerini henüz almadığını vurguladı. Prof. Dr. Bat, "Denizanası avcılığı yapan ülkelerin başında Hindistan, Kuzeybatı Pasifik ve Tayland, Endonezya, Malezya, Filipinler, Çin gelirken, denizanası tüketen ülkeler arasında ilk sırada Japonya bulunmaktadır" dedi. Prof. Dr. Levent Bat, Türkiye’de henüz denizanası işlemeciliğine yönelik bir girişim bulunmadığını da anlattı. Prof. Dr. Bat, "Denizlerimizde işlemeye uygun bol miktarda denizanası türleri mevcut olmasına rağmen bu kaynaklar ülkemizde henüz değerlendirilememektedir" diye konuştu. Prof. Dr. Bat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Karadeniz’de bol bulunan denizanasının işlenmesi ile ülkemiz ekonomisine önemli bir döviz girdisi sağlanabilir. Denizanasının birçok tuzlama aşamasından geçirilip kurutularak ağız tadına uygun bir gıda maddesidir. Besleyici olduğu kadar tıbbi açıdan da önemli bir yeri vardır. Denizanasının yapılan araştırmalarda antijen (vücuda girdiğinde hastalığı zararsız hale getiren madde) kaynaklı atardamar iltihabına karşı yararlı olduğuda gözlenmiştir. Binlerce yıldır Asyalıların denizanasını yüksek tansiyon, atardamar iltihabı, bronşit ve diğer hastalıklara iyi geldiği için tükettikleri de bilinmektedir."

(DHA)
Bugün
 

ZEHİRLİ DENİZANASI'NI UNUTMAYIN !

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek yaz tatiline çıkmaya hazırlananlara chrysaora cinsi kahverengi denizanalarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu:

 

“Bu deniz canlıları, insanları dokungaçlarla sokabilmektedir. Ölü denizanalarını bile zehirlediği için, bu canlılarla kesinlikle temas edilmemeli. Denizanası sokması ciltte kızarıklık ve kabarık döküntüler, lokal ağrılı şişlikle kendini belli eder. Birkaç dakika içinde ortaya çıkabilecek vücudun alerjik reaksiyonu ise şoka neden olabilir. Şiddetli maruziyetlerde solunum güçlüğü, nabız değişiklikleri ve ağrılı kas spazmları gözlenir. Denizanalarının soktukları bölgede yapışan dokungaçlar kalabilmektedir. Zehrin vücuda yayılmaması için temas bölgesine dokunulmamalı, ovuşturulmamalı ve kesinlikle kaşınmamalıdır. Dokungaçların içlerinin boşalmasına neden olabileceği için taze su ve alkol kullanmayın.

Dokungaçları tuzlu su ve amonyakla tamamen temizledikten sonra ağrıyı azaltmak amacıyla sokulan bölge mümkün olduğu kadar sıcak, örneğin 45 derecelik suda 20 dakika kadar bekletilmeli. Her durumda hasta kendi yaptığı müdahalelere güvenmeyip en yakın sağlık merkezine başvurmalı. Birkaç gün boyunca lokal olarak kortikosteroid, antihistaminik veya lokal anestezik bir krem uygulanmasıda yerinde olur.”

karacabeyblog.com

Etiketler : Tansiyon - ve - bronşitin - ilacı - denizanası -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist