Tansiyonum fırladı, ne yapmalıyım?

Birden başlayan baş ağrısı, bulantı, çarpıntı, göğüste sıkışma hissi gibi yakınmalardan biri veya birkaçına eşlik eden yüksek tansiyon değerleri ciddi bir durumun varlığına işaret eder.

14-02-2011 15:17

Haberler » Şeker - Tansiyon


Tansiyonum fırladı, ne yapmalıyım?

PROF. DR.. OSMAN MÜFTÜOĞLU

Birden başlayan baş ağrısı, bulantı, çarpıntı, göğüste sıkışma hissi gibi yakınmalardan biri veya birkaçına eşlik eden yüksek tansiyon değerleri ciddi bir durumun varlığına işaret eder.

Ama tesadüfen yapılan bir ölçümde (her şey yolunda giderken) tansiyonunuz birazcık yüksek bulunursa lütfen fazla telaşlanmayın, paniğe kapılmayın. Yoksa o “panik hali” tansiyonunuzu daha da yükseltecek ve belki de gereksiz yere can sıkıcı bir dizi tetkike, muayeneye sebep olacaktır.

Kan basıncının birden bire yükseldiği durumlarda evde acil durum geçene kadar kullanılabilen bazı ilaçlar (nifedipin, kaptopril) var. Bunlar ağızda çiğnenerek emilen ve kan basıncında ortalama 6-8 saatlik geçici bir düşmeyi sağlayabilen oldukça güvenli ilaçlar olsalar da hiç birisinin doktorlara danışılmadan veya bir doktor tarafından önermiş olmadan kullanılması doğru değildir. Kan basıncının acil olarak düşürülmesi gerektiği durumlarda ne yapacağınıza doktorunuz karar vermelidir. Evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz en uygun şey sırt üstü yatıp istirahat etmek ve bol limon suyu eklenmiş bir bardak ılık su içmektir. Eğer bu tür ilaçlar daha önceden evinizde mevcutsa bunlardan yararlanma konusunda doktorunuzdan izin almalısınız.

ÇOKLU İLAÇ KULLANMAK NE ZAMAN GEREKLİ?

Tansiyon hastalarının bazılarında tek bir ilaç kullanılması yeterli olmaz. Böyle durumlarda doktorunuz ikinci, hatta üçüncü ilacı kullanmanızı isteyebilir. İlaç kombinasyonları yapmak deneyim ve uzmanlık ister. Birden fazla tansiyon ilacı kullanmak ille de durumunuzun ciddi olduğu anlamına da gelmez. Doktorlar ilaç dozajlarını optimumda tutmak amacıyla ya da diğer sağlık sorunlarına birlikte çözüm üretmek düşüncesiyle ilaç kombinasyonları yapabiliyorlar. Sırası gelmişken her yeni tansiyon ilacının önceki ilaçlardan daha iyi bir ilaç olmayabileceğini hatırlatalım. Her ilacın hastaya göre iyi ya da kötü ilaç haline gelebileceğinin altını çizelim.

TANSİYON İLACI KULLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN TEMEL NOKTALAR NELER?

Eğer tansiyon ilacı kullanan biriyseniz aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var.

•İlaç kullanıyorum diye beslenmeniz, kilonuz ve yaşam tarzınızla ilgili önlemleri bırakmamalısınız.

•İlaçlarınızı zamanında almalı, ilacınızı kullanmadığınız dönemlerde tansiyonunuzun ani yükselmeler yapabileceğini aklınızda tutmalısınız.

•İlaçlarınızı başkalarına önermemeli, başkalarının kullandığı ilaçları denemek için dahi almamalısınız.

•İlaçları kutularında saklamaya, ilaç kutularını açık bırakmamaya, nemli, rutubetli ortamlarda bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Yeni bir ilaç kullanmanız gerektiğinde kullandığınız ilacı ve dozunu doktora söylemek için yanınızda küçük bir hatırlatma notu bulundurmalısınız.

•Doktorunuz gerekli görmedikçe haplarınızı bölmemelisiniz. Her hap ikiye bölünmez unutmamalısınız. Haplarınızı bölmek gerektiğinde bölünebilen tabletler kullanmaya özen göstermelisiniz.

•İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz.

•Eğer karşılaşırsanız yan etkilerini ciddiye almalı ve doktorunuza haber vermelisiniz.

TANSİYON İLAÇLARINI BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

Doktorunuz tansiyon yüksekliği nedeniyle ilaç kullanmanızı önerdiyse bu tansiyonunuzun beslenme önlemleri, kilo kaybı ve diğer olumsuzlukların giderilmesine rağmen kontrol altına alınamadığı ve bundan sonra sürekli ilaç kullanmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Yani eğer tansiyon ilacı kullanmaya başlamışsanız muhtemelen bu ilacı ömür boyu kullanacaksınız demektir. İlaçları düzenli kullanmak kan basıncınızın güvenli hudutlar içinde kalmasını sağlayacak ve tansiyon yüksekliğine bağlı riskleri azaltacaktır. Tansiyonunun ilaç kullanmadan başarılı kontrolü söz konusu değilse ilaç kullanma konusunda doktorunuza direnç göstermemenizi tavsiye ederim. Bundan sonrası muhtemelen sürekli ilaç kullanmanızı gerektireceğinden doktorunuzla doğru ve güvenli bir ilişki kurmanızda fayda var. Tereddütlerinizi, korkularınızı ya da yaşadığınız olumsuzlukları doktorunuzla paylaşmanız iyi olacaktır.

TANSİYONU DÜŞÜREN DOĞAL BİR DESTEK VAR MI?

Eğer ciddi bir hipertansiyonunuz varsa, yaşam tarzı değişikliklerine rağmen kan basıncınız düşmüyorsa ve doktorlarınız ilaç kullanmanızı gerekli görmüşse sorunun çözümünü doğal desteklere emanet etmemelisiniz. Sarımsağın tansiyonu biraz düşürdüğü doğru olsa da mevcut bilimsel çalışmaların sonuçları karışık, sarımsağın kan basıncını kontrol altına aldığına dair kanıtlar henüz kesin değildir. CoQ10 kan basıncında çok ufak azalmalar yapabilse de başlı başına tansiyon tedavisinde kullanılmaz. Omega-3 kapsüllerinin tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmış değildir. Yeşil çayın kan basıncını kontrol ettiğine dair bilimsel bir bulguya ulaşılmamıştır. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum desteklerinin tansiyon tedavisinde yeri yoktur. Yeri gelmişken tansiyonu yükselten bitkisel destekleri de hatırlatalım. Efedra özlerinin, meyan kökünün kan basıncını yükseltebileceği biliniyor. Kafein içeren desteklerin de tansiyonu yükseltebileceği aklınızda olsun.


Kaynak: Prof.Dr.Osman Nüftüoğlu
http://www.osmanmuftuoglu.net/hastaliklar/hipertansiyon/tansiyonumfirladineyapmaliyim.aspx

 

Etiketler : Tansiyonum - fırladı - - ne - yapmalıyım? -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist