Tedavide Sirke

Sirkenin yenmekten başka, haricen de kullanılabileceği bir çoğumuzun aklına gelmez. Bugün antibiyotiklerin hakkından gelemediği başlıca mikroplar Pseudomonas ve Proteustur. Sirke bunların hakkından gelebilir. Sirke ateşili hastalarda ateşi düşürmek için kullanılmaktadır.

12-05-2011 02:57

Haberler » Sağlıklı Yaşam


Dr. Polat HAS  

Yemeklerimizde kullanılıp aynı zamanda sıhhatimize de faydalı olan bazı maddeler vardır ki, çoğunun farkında değilizdir. Sirke bunlardan biridir. Salatamıza sirke koyarken sirkenin bize sağlayacağı faydaları hiç düşünmeyiz. Hele sirkenin yenmekten başka, haricen de kullanılabileceği bir çoğumuzun aklına gelmez.

Karbonhidratların ağızda sindirimi salyanın içindeki pityalin enzimi ile baslar. Sirke salya salgılanmasını artıran en mühim yiyeceklerdendir.

Sirke ile çocuk/ardaki pişik önlenebilir. Yıkanan çamaşırların son durulama suyuna bir miktar sirke katılması çocukta pişik meydana gelmemesine yardım eder.

Bugün antibiyotiklerin hakkından gelemediği başlıca mikroplar Pseudomonas ve Proteustur. Sirke bunların hakkından gelebilir. Prof. Dr. Münir Büke ve Prof. Dr. Hakkı Bilgehan'ın araştırmalarına göre sirke kuvvetli bir mikrop öldürücüdür (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası, cilt II, sayı 2, 1972). Bu araştırıcıların araştırma neticeleri şöyledir; Kaynamış ve kaynamamış sirkelerin en çok tesirli oldukları mikroorganizma Pseudomonasdır ve sirke ile 2 dakika temas edince üreme kabiliyetini kaybetmektedir. Proteus ve E. Coli bakterilerinin de üreme kabiliyetlerini kaybetmeleri için sirke ile kısa bir süre temasta kalmaları kâfidir.

Pyocyaneus infeksiyonlarına karşı asid borik eriyiklerinin lavaj (yıkama) seklinde tatbik edildiği bilinmektedir. Sirkenin de aynı maksad için kullanılabileceği anlaşılmaktadır. Orta kulak enfeksiyonlarında kaynamış sirkenin kullanılması ile başarılı neticeler alınmıştır. Bu durumda kulağa sirkenin damlatılmasıyla müzminleşmiş kulak iltihaplarının önüne geçmek mümkün olacak, akıntı kurutulabilecektir. Sirke münasip şekilde sulandırılarak arpacıkda da kullanılabilir.

Cildiyecilerin mühim tedavi usullerinden biri banyo tedavisidir. Bunu antiseptik (mikrop öldürücü) gaye ile veya kaşıntı dindirici olarak kullanırlar. Bir torbaya 250 gr. kepek konarak 3 litre suda yarım saat kaynatılır. Bu su banyo suyuna ilave edilir, içine 300 santilitre sirke konulmasıyla cildiyecilerin kullandığı asid banyo türü ortaya çıkar.

Alkali zehirlenmelerinde en mühim tedavi edici maddenin sulandırılmış sirke olduğu eskiden beri bilinmektedir.

Sirke ateşili hastalarda ateşi düşürmek için kullanılmaktadır.

Bitli hastalarda % 10 luk sirke solüsyonu tedavi edicidir. Bit tedavisinde evvela Kwell losyonu kullanılır. Fakat bu Hac bitin sirkesine ait kitin tabakasını eritemez. % 10 luk sirke solüsyonu bu tabakayı eritir.

Sirke derideki lipid mantoyu eritmek suretiyle kepeklenmeyi de önleyebilmektedir.

Dr.Gulerman'in bir araştırmasına göre şirke güneş ışınlarına karşı deriyi koruyucu hususiyete sahiptir.

 sizinti.com.tr

 


 

Etiketler : Tedavide - Sirke - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist