Teknoloji obeziteyi tetikliyor

Uzmanlar, son yıllarda obezitenin artmasını teknolojik gelişmelerin bedensel hareketleri engellemesine bağlıyor. Uzmanlar ayrıca, obeziteden korunmak için aktif bir yaşamı benimsememiz gerektiğini belirtiyor.

07-01-2010 18:07

Haberler » Teknoloji ve Sağlık


Bartın Yaşam Polikliniği Doktoru Hasan Gökbayrak, hormonel ve metabolik bozuklukların şişmanlığa neden olduğunu, metabolizmanın yavaşlaması sonucu vücutta yağ birikimi olduğunu ve sonunda kişinin obez olduğu söyledi. Teknolojik gelişim ile beraber insanların bedenen yaptıkları işlerin azalması, yediğimiz kalorinin yaktığımız kaloriden fazla olmasına yol açtığını anlatan Dr. Gökbayrak, şunları söyledi: "Buna bir de yoğun iş temposu nedeniyle sağlıklı beslenememek eklenince obezite ortaya çıkıyor. Yoğun iş temposu nedeniyle kişiler tüm gün yemek yiyemeyip birden saldırıyor ve bu durumda sağlıksız bir beslenmeye neden oluyor. Hayatımız pasifleştikçe sofra alışkanlığımız azaldıkça obezite riski artarak devam edecektir. Hayatımızı aktif hale getirerek ve sofra alışkanlığımızı artırarak kendimizi obeziteye karşı koruyabiliriz. Az ve sık yemek yiyerek metabolizmamızı hızlandırabiliriz. Gün içinde öğün atlamayarak ve ara öğünlerde meyve gibi atıştırmakla gün boyu açlıktan uzak durarak, obeziteden korunabiliriz.
Öğünlerimiz de kaloriden zengin besleyicilikten yoksun gıdalardan uzak durarak daha sağlıklı beslenebiliriz,"

TEDAVİ DİYETLE BAŞLAR

Bartın Yaşam Polikliniği Doktoru Hasan Gökbayrak, obezitenin en önemli tedavisinin diyet olduğunu söyledi. En ilk ve en önemli basamağın sağlıklı bir diyet olduğunu anlatan Gökbayrak, şöyle konuştu: "Az kalorili ama besleyici besinlerle beslenmek sağlıklı bir diyetin başıdır. Diyetteki yağ, şeker, tuz miktarı azaltılırken, vitamin ve mineral miktarı mutlaka korunmalı. Mutlaka günde üç öğün yemek yenmelidir. Çünkü öğün atlamak diğer öğünde fazla yemek yemeğe neden olur.
Spor yapılmalıdır. Spor ile kalori kaybedilerek kilo alımı engellenir. Ayrıca spor kişinin moral motivasyonunu artırır." Bartın Yaşam Polikliniği Doktoru Hasan Gökbayrak, sebze ve meyve ile beslenmenin obezitede iyi bir tedavi yöntemi olduğunu da ifade etti.
Sebze ve meyve tüketimine öncelik vererek kilomuzu koruyabileceğimizi anlatan Dr. Gökbayrak, sözlerini şöyle tamamladı: "Ayrıca, ızgara yağsız beyaz et (tavuk balık) ve kuru baklagiller ile beslenmek, bol bol su içmek diyetimizin vazgeçilmezlerinden biri olmalı. Uzak durulması gereken yiyeceklerin başında hamurlu gıdalar, tatlılar, çok yağlı yiyecekler geliyor. Bu ilkeleri göz önüne alarak diyetimizi düzenli yaparsak obeziteden kurtularak daha sağlıklı bir hayata kavuşabiliriz."

 Bizim Anadolu  İstanbul
 Günlük/Gazete

Etiketler : Teknoloji - obeziteyi - tetikliyor - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist