Terleme, kaşıntı ve ateş lenfoma sinyali

Lenfoma bir kan hastalığıdır ve kanın ulaştığı her yerde görülebilir.

13-12-2012 01:47

Haberler » Salgın Hastalıklar


O nedenle olağan görülen şikayetleri ciddiye almakta fayda var. Açıklanamayan ağrılar, aşırı terleme, kaşıntı ile el ve ayaklardaki karıncalanmalar sorgulanmalıdır
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Erişkin Kemik İliği Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık; yeni yöntemlerle tedavisinde ciddi başarılar elde edilen lenfoma ile ilgili soruları yanıtladı:
 Lenfomanın en tipik belirtileri neler?
Lenfoma, bir hücrenin kontrolsüz olarak çoğalması ile meydana gelir. Bu durum gözle görülebilen şişlikler ve organ yetmezliğiyle kendini gösterebilir. Örneğin; hastalık böbrekte oluşursa, böbrek yetersizliğiyle karşılaşılabilir. En sık tanınma şekli; boyunda, koltuk altında ve kasıkta değişik boyutlarda şişliklerin çıkmasıdır. Bu şişlikler ağrısızdır ve serttir. Ancak şunu da unutmamak gerekir; lenfoma bir kan hastalığıdır ve kanın ulaştığı her yerde ortaya çıkabilir. Dolayısıyla nefes darlığı, açıklanamayan öksürük, karın ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, ishal, sarılık, karında şişlik, sinir ucu hasarı, çarpıntı, görme bozuklukları ve şuur değişikliği gibi belirtiler de tümörün baskısı nedeniyle ortaya çıkabilir.

İPUCU, AÇIKLANAMAYAN AĞRI
 Bu belirtiler karşısında ne yapılmalı?
Hasta normal dışı bir sıkıntısı olduğunu hissettiğinde hekime başvurmalı. Hekim organ hasarı veya yetmezliği gibi açıklanamayan durumlarla karşılaşırsa, daha ileri incelemelemelere ve biyopsiye başvuracaktır.
 Özellikle hangi şikayetler önemsenmeli peki?
Örneğin; karın ağrısı denildiğinde, hastanın yediği bir şeyin dokunduğu düşünülür. Ancak bir-iki gün sonra ağrısı düzelmiyorsa ve nedeni de açıklanamıyorsa, doktora gitmesi gerekir. Ağrı bu hastalıkta çok önemli rol oynamaktadır ancak burada ipucu kelime 'açıklanamayan'dır.

KİLO KAYBI DA ÖNEMLİ
 Atlanabilecek başka belirtiler de var mı?
Nadir olarak karşımıza çıkan belirtiler de var; el ve ayak uçlarında görülen karıncalanmalar ve aşırı terleme gibi. Kişi açıklanamayan bir şekilde aşırı terliyorsa ya da normal beslenmesine rağmen kilo kaybediyorsa, ateşi 39 dereceye çıkmasına rağmen, doktora gittiğinde ateşin nedeni enfeksiyona bağlanamıyorsa, bir hafta izlenmeli. Ardından lenfoma olasılığı araştırılmalıdır. Kaşıntı denince ilk olarak akla alerji gelir ama kaşıntı ile birlikte kızarıklık ve deri döküntüleri yoksa, yine lenfoma riski akla gelmelidir. Özellikle Hodgkin lenfomada, açıklanamayan ve deri döküntüsü olmayan kaşıntılar çok sık görülmektedir.

CİNSEL YOLA BULAŞMAZ !
 Hastalık cinsel yolla bulaşır mı?
Hayır, lenf kanseri bulaşıcı değildir; cinsel yolla bulaşan hastalıkların seyrinde ortaya çıkabilir.
 Lenf kanseri geçirmiş biri kan bağışı yapabilir mi?
Kanser geçirmiş bir kişi genel olarak kan bağışı yapamaz.
 Kansızlık, lenfoma hastalığına yol açar mı?
Demir eksikliği kansızlığa yol açar ama demir eksikliği olan kişilerde lenfoma olacak diye bir durum yok!
 Lenfomaya yakalanan birinin daha sonra başka kanserlere yakalanma olasılığı daha mı fazladır?
Kemoterapi tedavisi, hücre DNA'sında değişikliğe yol açar. Bu da hastada tümör oluşma riskini artırır.

YUMURTALAR DONDURULUR
 Lenf kanseri geçirmiş birinin standart tedavi sonrasında çocuk doğurması için yeterli sayıda yumurtası vardır. Ancak yoğun kemoterapi görmüşse, kısır kalma riski de vardır. Yoğun kemoterapi göreceklere yumurtalarını dondurmaları tavsiye edilir.
 Kemoterapi sırasında kadının ve erkeğin bebek sahibi olması risklidir çünkü bebekte hücre hasarı gelişebilir. Bu nedenle hastalar kemoterapi uygulanırken korunmalıdır.

AİLEDE LENFOMA VARSA DİKKATLİ OLUN!
Lenfomaya yol açan bazı nedenler kesin olarak bilinmektedir. Öncelikle ailede lenfoma varsa dikkatli olunmalıdır. Ancak kanser, genetik faktörlerle birlikte başka sebeplere de bağlı olabilir. Bu nedenle genetik eğilim olsa bile, 'Bu ailenin çocuklarında kesin lenfoma görülür' diyemeyiz.

HEPATİT C VE NAKİL OLANLAR RİSK GRUBUNDA
 Risk grubundaki kişiler ve onların hekimleri bu hastalığa karşı uyanık olmalıdır. Hepatit C, HIV, EBV, Camplobacter jejuni, Borelia Burgdorferi gibi enfeksiyonları geçirenler, Sjögren sendromu gibi immün kökenli hastalıkları olanlar, organ veya kök hücre nakli olmuş hastalar risk grubunda yer almaktadır.
 Hem hekimlerin, hem de hastaların açıklanamayan ve beklenenden uzun süren şikayetleri önemsenmelerinde büyük fayda vardır. Lenf kanserinden korunmak için şikayetleri göz ardı etmeyip hemen hekime başvurmanın dışında bilinen bir önlem yoktur.

HASTANIN KENDİ KEMİK İLİĞİNİ KULANIYORUZ
 Lenfoma hastalarının tedavisinde hastanın kendi kemik iliğini kullanabiliyoruz. Otolog kan kök hücre nakli denilen bu tedavi; yüksek doz kemoterapi sonrasında kemik iliğinin çalışmaması durumunda, kan kök hücrelerinin damar yoluyla vücuda verilip yeniden kemik iliği hücreleri üretmesini sağlama işidir. Bazı durumlarda başkasının iliği de kullanılabilir. Bu tercih kemoterapinin yetersiz kalacağı öngörüsüne dayanılarak yapılır.
 Başkasından kemik iliğinin kullanılması için hücrelerin moleküler düzeyde uyumlu olması gerekir. Sekiz kardeşin arasından uygun iliğin bulunamadığı durumlara tanık olduk. Türkiye'deki akraba içi evlilikler bazen bu aşamada yararlı oluyor.

sabah.com.tr

Etiketler : Terleme - - kaşıntı - ve - ateş - lenfoma - sinyali -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist