Tiroid hastalığında doğru bilinen yanlışlar

Bu rahatsızlık son günlerde çevrenizde oldukça fazla duyduğunuz bir hastalık olsa da , aslında en sık görülen tiroid hastalığı tiroid içinde saptanan nodüllerdir

22-03-2009 18:33

Haberler » Sağlıklı Yaşam


 Tiroid bezi her bireyde bulunan iki lobdan oluşan , bir salgı bezidir . Guatr ise tiroid bezinin büyümesidir . Guatr herkeste olmaz , tiroid bezi herkeste olur . Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü ' nden Uz . Dr . İsmail Yağız , " Tiroid hastalığıyla ilgili doğru bilinen yanlış bilgiler " hakkında şu açıklamalarda bulundu :

YANLIŞ 1 : Guatr herkeste olur , bir hastalık sayılmaz En sık guatr nedeni iyot eksikliğidir . İyot , tiroit bezinde hormonların yapısına katılır ve eksikliğinde tiroid bezi büyüme eğilimine girer . İlerleyen dönemlerde hormon yapımları  azalarak " Hipotiroidi " ( Tiroid hormonlarının azalması ) ve " Nodul " oluşumu ortaya çıkabilir .

YANLIŞ 2 : Guatr sadece ameliyatla temizlenir Bez büyürken normal , az veya fazla çalışabilir . Guatr tedavisinin tek seçeneği ameliyat değildir ; özellikle hipertiroidi durumlarında ameliyat yapılmaz , öncelikle ilaç başlanır veya Radyoaktif iyot tedavisi verilir . Tıroidektomi ( tiroid bezinin akanlması ) genelde " Subtotal " denilen şekliyle yapılır . Bez tamamen çıkanlmaz bir kısmı bırakılır ama bırakılan kısmın fonksiyonları yetmediğinden mutlaka ilaç tedavisi başlanmalıdır .

YANLIŞ 3 : Hashimato tiroidin  en sık görülen tiroid hastalığıdır

En sık görülen tiroid hastalığı tiroid içinde saptanan nodüllerdir . Yüzde 50 kadar sıklıkta bulunurlar . Bundan sonraki sırayı , iyot eksikliyle tiroid bezinin büyümesi olan " Guatr " alır . Hashimato tiroiditi her 1000 kadından 4 ' ünde , her 1000 erkekten Tinde görülür . Altta yatan neden tam olarak anlaşılamasa da tiroid bezine karşı gelişen , vücudun kendi yaptığı savunma sonucunda olduğu düşünülmektedir . Halsizlik , yorgunluk gibi belirleyici olmayan şikayetler yapabilir . Tanı tiroid testleri , tiroid ultrasonu ve özel antiTPO testi ile konulur .

YANLIŞ 4 : Sinirlilik yapar

Hipertirodi kliniğine " Tırotoksikoz " denir , lîrotoksikoz belirtileri ; iştah artışı , kilo kaybı , bol terleme , güçsüzlük , ellerde titreme ve terleme , uyku problemleri , çarpıntı , saç dökülmesi , bağırsak hareketlerinde artma ve bazen ishal , sinirlilik , gözlerde ileri doğru fırlama , adet düzensizliği , sıcağa karşı hassasiyet , kemik erimesi , karaciğer testlerinde bozulma , kan şekerinde yükselme şeklinde ortaya çıkabilir . Bu klinikteki hastalar bazen panik atak tanısı ve tedavisi alabilirler . Antidepresan tedavi hastanın şikayetlerine iyi gelmez .

YANLIŞ 5 : Her kilolu insanda guatr bozukluğu çıkar Hipotirodi belirtileri ; halsizlik , güçsüzlük , kolay yorulma üşüme , seste kısıklık ve kalınlaşma el , yüz ve bacaklarda , göz etrafında şişlikler , kilo alma veya verememe , hafızanın zayıflaması , kalp hızının yavaşlaması , kolesterol yükseliği , kalp enzimlerinde yükselme , kalp etrafında sıvı toplanması olabilir . Kilolu insanlarda tiroid bezinin az çalıştığını söylemek doğru olmaz ama hipotirodisi olan hastalarda sıkhkİa obezite veya metabolik sendrom saptanmıştır .

YANLIŞ 6 : Nodüller elle muayene ile anlaşılır Tiroid nodüllerinin çoğu elle anlaşılmaz , tesadüfen Tiroid ultrasonu ile saptanırlar . Gözle görülen , elle hissedilen , yutma güçlüğü , nefes darlığı veya ağrı gibi klinik belirti yaratan tiroid nodülleri oldukça azdır . Yüzde 50 kadar tek nodul , yüzde 50 ' si ise birden fazla olabilir . Nodul saptandıysa karekterini anlamak için ince iğne biyopsisi yapmak gerekir . Diğer tanı yöntemi olan " Tiroid sintigrafisi " nodulun iyot tutulumunu belirler.

Yeniçağ

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist