Tiroit depresyona sokuyor

Tiroit bezinin az çalışması kişinin ruh dengesini olduğu kadar genel sağlığını da olumsuz etkiliyor.

08-06-2012 02:24

Haberler » Pozitif Yaşam 
Prof. Taşçı'ya göre bu durum anne karnındaki çocukta zeka geriliğine bile yol açabiliyor.

"Hayatta hiçbir sorunum yok, depresyon da neymiş"demeyin. Zira depresyon sadece yaşanılan stres veya travma ile ortaya çıkmıyor. Halk arasında fazla önemsenmeyen tiroit hormonu çocuk ve yetişkinler için ciddi sorunlar doğurabiliyor. İstanbul Medipol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı tiroit bezinin vücudun en önemli salgı bezlerinden biri olduğunu vurguladı. Çok ya da az çalışmasının önemli sorunlara neden olabileceğini söyleyen Taşçı, her iki durumda da çok ciddi hastalık tabloları ortaya çıkabileceğine değindi. Taşçı şunları kaydetti:

"Tiroitin normal büyümesine guatr diyoruz. Ancak tiroit bezinin guatr olmadan, yani büyümeden de çok çalışması ya da az çalışması söz konusu olabilir. Çok çalışmasına hipertiroidi az çalışmasına hipotiroidi deniyor. Hipertiroidi kalp damar sistemini etkileyerek kalbin hızlı çarpmasına yani taşikardiye neden olabilir. Taşikardinin yoğun yaşanması ani ölümlere yol açabilir. Çok sık tuvalete gitmek de yine tiroitin çok çalışıyor olmasına bağlanabilir. Az çalışması ruh sağlığını bozar. Bu durum zeka geriliğine ve depresyona yol açabilir. Bu kişilerin algılama kabiliyeti az ve uykuya meyilli olurlar. Hatta anne karnında oluşan hipotiroit ileride çocuğun akıl sağlığında olumsuz etkiler bırakabilir."

HAMİLELER DİKKAT

Gebelikteki tiroitin önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Taşçı, tiroit sorunu yaşayan her annenin tiroit hormonlarını mutlaka kontrol ettirmesi gerektiğini kaydetti. Taşçı,"Doğduktan sonra da çocukların hipotiroitlik durumu test edilmeli. Çünkü tiroit zeka gelişimi içinşart olanhormondur. Yetişkinlikte de mutlaka tiroit hormonkan seviyesi ölçtürülmeli. Eğer azsa iyot takviyesi yapılmalı" dedi.

HABER: NESRULLAH SONAY / BUGÜN GAZETESİ
 

Etiketler : Tiroit - depresyona - sokuyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist