Tırtıl'da alerji yapar

Tırtıl nasıl alerji yapıyor?

22-05-2012 01:41

Haberler » Astım-Bronşit-Alerji


 
 
Adalarda yaşanan tırtıl alerji vakalarının kamuoyunda sıkça yer alması, “Tırtıl alerjisi neden oluyor?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak tırtıl alerjisinin sebeplerini ve korunma yöntemlerini anlatıyor...

 
 
Prof. Dr. Yonca Tabak; tırtılın alerji yapan böcekler sınıfına girdiğini, bu tırtıl tipinin çam ağaçlarında bulunduğunu, tırtıl alerjisinin ise en çok çam ağacı çalışanlarında görüldüğünü belirtiyor. Tırtılın larva döneminde alerji geliştirme potansiyelinin arttığına ve tırtıl kılları ile temas sonrası oluştuğuna dikkat çekiyor. Prof. Dr. Tabak aşırı alerjenik olan bu kıllara elle temas eden kişilerin her iki elinde de kurdeşen (ürtiker) şeklinde temas dermatiti (egzama) oluştuğunun gözlendiğini söylüyor. 

Tedavisi nasıl oluyor?

Prof. Dr. Yonca Tabak; tırtıl kıllarının temas dışında rüzgar ve hava yolu ile ciltle temas ettiğinde de kurdeşen gelişebildiğini vurguluyor. Hava yolu ile gelişen bu tip temas dermatitlerinin sıklıkla ensede görüldüğünü belirtiyor. Temas dermatiti/ kurdeşen oluşan hastaların, haricen ciltlerine kullanılacakları bazı kremlerin veya ağızdan kaşıntı giderici alerji ilaçlarının tedaviyi sağlayabileceğini söylüyor. Prof. Dr. Yonca Tabak; aynı kılların göze de hava yolu ile ulaşması sonucu gözde de alerjik reaksiyon yaratabildiğinin altını çiziyor. Gözde oluşan sulanma, kızarma, kaşıntı belirtileri, göz damlaları veya ağızdan alerji ilaçları ile tedavi edilebiliyor. Tırtıl alerjisi olanlarda yanlışlıkla da olsa ağız yolu ile sindirilme olursa, ağır anjiyoödem ve anafilaksi geliştiği bildirilen vakalar olduğunu sözlerine ekliyor. Özellikle çam alerjisi olduğu söylenen hastaların, tırtıl alerjisi yönünden incelenmesini öneriyor. Prof. Dr. Yonca Tabak; korunmanın en etkin tedavi yolu olduğunu, bu hastaların çam ağaçlarının bulunduğu alanlarda piknik yapmaktan kaçınması gerektiğini belirtiyor.

 kaynak: bizimsaglik.com
 
 

Etiketler : Tırtıl'da - alerji - yapar -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist