Türk doktorlar Yapay diş kökü yaptılar

İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Katiboğlu tarafından tasarlanan "İmplant KA, İstanbul'da tanıtıldı.

01-08-2012 17:48

Haberler » Ağız Ve Diş Sağlığı


 
 
ANKA
 
 
 
 
İstanbul - İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bülent Katiboğlu tarafından tasarlanan ve Mode Medical tarafından üretilen İmplant KA, Amerika'dan diş hekimliği dünyasından gelen bilim insanlarının katıldığı bir toplantıyla İstanbul'da tanıtıldı.
 
Toplantıda konuşan Prof.Dr. Bülent Katiboğlu, Türkiye'nin kendi implantını üretmesine ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle uzun zamandır böyle bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Türkiye'nin implantını üretmesine olanak verecek teknolojisinin ve bilimsel altyapısının olduğunu dile getiren Katiboğlu, "Daha önce bunun üstüne çalışanlar da oldu. Bizim farkımız bunun bilgisinin de mühendisliğinin de bir bütün olarak Türk olması. Türk hekimine son derece kolay uygulayabileceği, ağız içerisinde rahat çalışabileceği, kemikle uyumlu eksikleri olmayan bir dental implant sunmuş olduk" dedi. 
 
Katiboğlu, ürünün kısa zamanda uygulanmasının yanı sıra yüzey özellikleri nedeniyle de daha çabuk iyileşme özelliği gösterdiğini kaydetti. İmplant Ka'nın fiyatının da makul olacağını kaydeden Katiboğlu, bunun da hastalara pozitif yansıyacağını söyledi. Katiboğlu, implant KA'nın özel sektörde piyasaya girer girmez porselen diş fiyatına hem diş hem de implant yapılabileceğini, üretilen implant sayesinde bir devlet hastanesinde bu işlemin dolgu fiyatına yapılabileceğini ifade etti. Katiboğlu, "Üretimi yaparken uluslararası literatürden, geçmişteki deneyimlerden faydalanarak ortak bir bilgi oluşturduk. Ancak işin sonlandırılmasında kendi birikimlerimizi kullandık. Bu nedenle 'Yüzde 100 Türk üretimi' şeklinde ifade ediyoruz. Türkiye'de bunun üretilmesi büyük bir ihtiyaçtı. Bu ürün üniversite ve sanayicinin bir araya gelmesiyle nelerin ortaya çıkacağının en güzel göstergesidir. Türkiye'de hekim ile sanayici artık bir araya gelmeli" dedi.
 
Türkiye'de implanta ihtiyaç duyan kişi sayısının yüz binlerin üzerinde olduğuna dikkati çeken Katiboğlu, "Kalite açısından en üst seviyede olan implant KA kullanıma hazır. Eylül başında hastalar üzerinde kullanacağız" dedi. Gayrettepe Point Otel'de düzenlenen Dental İmplant Ka Workshop'a katılan yabancı bilim insanları İmplant Ka'ya tam not verdi.
 
 
 
cumhuriyet
Etiketler : Türk - doktorlar - Yapay - diş - kökü - yaptılar -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist