Türkiye ' de en cok görülen kanserler : Meme ve prostat

Prof. Dr. Erkan Topuz

24-03-2009 12:50


  Yutkunma zorluğum var . Nasıl beslenmeliyim ?
50 yaşındayım . 2 yıldır boğaz ağrısı çekiyorum , ağrılı yutkunma sorunum var . 1 hafta önce yutakta 3 santim tümöre rastlandı . Tedavi ve beslenme konusunda önerileriniz nelerdir ? MELTEM TUNÇ
CEVAP " Bu hastalığın ortaya çıkışında çok sıcak gıdalar tüketmek , demli çay içmek , tütün çiğnemek , sigara içmek gibi sebepler rol oynar . Tedavi , tümörün yemek borusuna uzaklığına göre değişir . Tümör mideye yakınsa adeno , üst bölümlerde ise yassı epitel kanser tanısı alır . Tümörün tam olarak nerede bulunduğunu yazmamışsınız . Ama genel olarak şunu söyleyebilirim : Erken devrede cerrahi ön plandadır . Çoğunlukla hastalar cerrahi devreyi atlattıktan sonra gelir . Bu dönemde kemoterapi artı radyoterapi yapılır , îki tedavinin eş zamanlı uygulanması , hastada büyük beslenme bozukluğuna yol açar . Tümör yemek borusunun orta bölümünde darlık oluşturuyorsa darlık stentle açılmalı . Yine radyoterapi ve kemoterapi sırasında yemek borusu ödem nedeniyle kapanabilir . Bu durumda hasta midesine açılan bir delikle beslenebilir . Ödem ve darlık sorunu yoksa hasta sıvı gıdalara ağırlık vermeli . Size önerilerim şunlar :
 Sebze çorbaları içine yumurta , arpa , kıyma , balık gibi besleyici gıdalar ekleyin .
Kilo yapan ama yemek borusunda tahriş oluşturmayacak tatlı meyve sularını tercih edin . Ananas , tatlı kan portakalı , organik elma , kayısı suyu sizin için iyi seçeneklerdir . 
 Meyveleri yoğurdunuza karıştırarak da tüketebilirsiniz . 
 Beta karotenden zengin olan havuç ve domates suyunu her gün birer bardak için . Bu içecekler hem kilo almanızı sağlar hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir .
Boswellia bitkisi hapı , bromelain ( ananas hapı ) , E vitamini , selenyum , coriolus versicolor mantarı hapı , shark liver oil ( köpek balığı karaciğer yağı kapsülü ) , turmeric ( zerdeçal hapı ) gibi besin desteklerinizi doktorunuza danışarak dönüşümlü kullanabilirsiniz .
Kara erik , kara kayısı , karadut gibi kuru meyveleri komposto şeklinde tüketebilirsiniz
 Her gün 12 bıldırcın yumurta yiyin . 
 Günde 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı kara üzüm pekmezini sulandırarak tüketin . Karadut şurubunu unutmayın , her gün 23 çorba kaşığı tüketmek ödemi azaltır .
Her gün 23 kupa zencefil , papatya ve tarçın karışımından hazırlanan çay için . Çayınızın ılık olmasına özen gösterin . 
 Tedavi sırasında ağız yaraları oluşursa diyabetik dondurma yararlı olabilir . 
 Tavuk göğsü , sütlaç , muhallebi gibi tatlıları tüketebilirsiniz . 
 Her gün yarım kilo yoğurt ya da ayran tüketin .
Yemek borusu kanseri olan hastalar en çok beslenme bozukluğundan kaybedilir . Bu nedenle beslenmenize çok dikkat edin , tedavinizi mutlaka bir onkoloji merkezinde yaptırın .
En çok görülen kanser hangisi ?
 
 Kadın ve erkekte en sık görülen kanser türleri hangileri ? DİDEM ULUOCAK
 CEVAP:
Kadınlarda :
Meme , 
Rahim , 
Yumurtalık , 
 Kolon , 
 Lenf bezi kanseri ( lenfoma )
Erkeklerde : 
 Prostat , 
Akciğer , 
Kolon ,
Mide ,
Lenf bezi kanseri ilk 5 sırada yer alıyor .
 Prostat kanserinde süt tehlikeli mi ?
57 yaşındayım . Geçen yıl prostat kanseri olduğumu öğrendim . Ameliyatla prostatım alındı . 3 ayda bir PSA yaptırıyorum . Herhangi bir sıkıntım yok . Ancak sütün tümörü tetiklediğini duydum , doğru mu ? HASAN HAKKI
CEVAP : PSA ' nızı 3 ayda bir yaptırmaya devam edin . Senede 1 defa muhakkak kemik sintigrafisi , belli aralıklarla MR ve bilgisayarlı tomografi yaptırın . Süt yasak değil ama çok fazla tüketmeyin , süt ürünlerinden az yağlı peynir , yoğurt ve çökeleği tercih edin . Bu arada tümörü tetikleyebileceği için yüksek dozda çinko ve kalsiyum tabletleri kullanmayın . Kasımpatı , yeşil çay ve ısırgan çayı için . Isırganı haşladıktan sonra yoğurtla birlikte tüketin . Her gün 12 çorba kaşığı zerdeçal tozu tüketin . 1 çorba kaşığı taze öğütülmüş çörekotunu 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç diş sarımsakla karıştırıp yiyin . Kırmızı etten uzak durun , balık , hindi ve tavuğu tercih edin . Tedavi sırasında bol miktarda sıvı almayı ihmal etmeyin .
 
Posta
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist