Türkiye ' de ilik nakli ne aşamada ?

Prof. Dr. Akın Yücel | Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

16-03-2009 21:09


Kemik iliği ile kök hücre nakillerinin ölümcül olabilen kan ve bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde uygulanan bir yöntem olduğunu belirten Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof . Dr . Muhit Özcan , nakillerin , yurt dışında yaklaşık 40 , Türkiye ' de ise 30 yıldır başarıyla yapıldığını vurguladı ve Türkiye ' de nakil merkezi sayısının az olmasına rağmen dünya standartlarında hizmet verildiğini söyledi .

Özverili çalışmalara rağmen Türkiye ' de yeterli sayıda kemik iliği nakli yapılamadığını belirten Özcan , " Yılda yaklaşık 4 bin olması gereken kemik iliği nakli ancak 800 kişiye yapılabiliyor . 2006 ' da toplam 803 kişiye nakil yapılabildi . Demek ki yılda 3 binden fazla ölümcül hasta , tedavi seçeneğinden mahrum kalıyor " diye konuştu .

Nakil merkezlerine kayıtlı ve kemik iliği nakli için sıra bekleyen kişilere her gün yenilerinin eklendiğini ifade eden özcan , nakil yapılamayan hastaların alternatif tıbbi tedavilerle ömürlerinin uzatılmaya çalışıldığını vurguladı . Türkiye ' de bir hastanın yaklaşık 46 ay kemik iliği nakli için sıra beklediğini belirten Ozcan , nakil için Türkiye ' de 55 bin YTL , ABD ' de 300 bin dolar , Avrupa ' da ise 150 bin avro ödendiğini söyledi . Türkiye ' deki ücretin son derece az ve ilaç ücretlerini bUe karşılamakta zorlandığını ifade eden Özcan , ücret politikasının gözden geçirilmesi için ilgili yerlere başvuru yaptıklarını dile getirdi .

Özcan , Türkiye ' de yaklaşık 250 hematoloji uzmanı olduğunu ve ihtiyaca cevap veremediğini ifade ederek , ABD ' de 6 bin 500 , İngiltere ve Almanya ' da binden fazla ve İrlanda ' da 45 hematolog bulunduğunu söyledi . Türkiye ' de şu an için hematolog sayısının en az 750 olması gerektiğini dile getiren Özcan , " Ülkemizde 500 hematologun bir an önce yetişmesi gerekiyor " dedi .

Yeni Mesaj

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist