Uykusuzluk çekenlerin kalp krizi riski yükseliyor

Uyku sorunları ise bellek problemlerinden konsantrasyon güçlüğüne, yorgunluktan depresyona kadar pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

04-11-2011 03:21

Haberler » Uyku ve Sağlık


DR. ECE HATTAT
Eşim 45 yaşında ve sürekli uykusuzluk çekiyor. Aylardan beri doğru düzgün uyku uyumadı. Bu durumun sağlığına bir etkisi olur mu? Ne yapmalıyız? T.T./Rize

Uyku kalitesi ve süresi, vücuttaki tüm sistemleri etkiler. Uyku, metabolizmayı düzenleyerek vücuda kendini yapılandırıp yenilemesi için fırsat verir. Uyku sorunları ise bellek problemlerinden konsantrasyon güçlüğüne, yorgunluktan depresyona kadar pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

ŞİKAYETİ CİDDİYE ALIN
Norveç'te, 53 bin kişi üzerinde yapılan ve Amerikan Kalp Birliği'nin dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma; uyku sorunlarının kalp krizi riskini de yükselttiğini gösterdi. Araştırmaya göre; son bir ay içinde hemen her gece uyku sorunları yaşayanların, kalp krizi riski yüzde 45! Uykuya dalmakta güçlük çekenlerin kriz riski ise yüzde 30. Bu nedenle, uykusuzluk şikayetini ciddiye alın.

MUTLAKA TEDAVİ GÖRÜN
Sonbaharda yaşanan mevsimsel duygu durum bozuklukları ve depresyon, uykusuzluk yaratabilir. Uyku apnesi, kalp-akciğer problemleri, tiroid problemleri, bazı ilaçlar da kronik uykusuzluğa yol açabilir. Mutlaka bir uzmana başvurun ve gereken tedaviyi alın.


***
Aşırı kilolular grip aşısı yaptırmayı ihmal etmemeli
Annem, 78 yaşında ve aşırı kilolu. Bir arkadaşım, şişman insanların grip aşısı yaptırmasının şart olduğunu söyledi. Annemin grip aşısı olması gerekir mi? D.L./Hatay

Obezitenin bağışıklık sistemini zayıflattığı biliniyor... Son dönemde Uluslararası Obezite Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; kilo fazlalığı grip riskini de artırıyor.

YILDA İKİ KERE YAPTIRIN
Şişmanlık;gribe bağlı bakteri enfeksiyonlarını ve diğer yan etkileri de tetikliyor. Kilo fazlası olanlarda, grip aşısının etkisinin azaldığı da belirtiliyor. Aşırı kilolularda; aşı olduktan 11 ay sonra, gribe karşı vücutta oluşan antikorların sayısı dörtte birine iniyor. Araştırmacılar bu nedenle; özellikle 65 yaşını geçen kilolu kişilerde, grip aşısının hem sonbaharda, hem de kış aylarında yapılmasını öneriyor. Annenize aşı yaptırmadan önce; geçmişte geçirdiği griplerin şiddetini, olduğu grip aşılarının etkilerini doktorunuza anlatın. Kilosunu sağlıklı bir aralıkta tutmaya çalışın. C vitamini ve bol sıvı almasını sağlayın.

***
Günde 10 bardak su mesane kanseri riskini azaltıyor
51 yaşındayım. Babamı ve amcamı mesane kanseri nedeniyle kaybettim. Bende de olmasından korkuyorum. Bu hastalığa karşı ne tür önlemler alabilirim? F.K./Adana

Mesane kanseri, özellikle 65 yaşın üzerindeki erkekleri etkiler. En önemli risk faktörü ise sigaradır. İçtiğiniz sigaranın sayısı ne kadar fazla ise ve içme süresi ne kadar uzunsa riskiniz de o kadar artar.

İDRARDA KANA DİKKAT!
Kısa süre önce; 25 yıl boyunca 48 bin erkeği takip eden bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Buna göre, günde 10 bardak su içen erkeklerde mesane kanseri riski yüzde 25 azalıyor. İdrarınızda kan gördüğünüzde ve sistit sorunu yaşadığınızda hemen doktorunuza başvurun. Hastalıktan korunmak için boya, plastik, petrol, lastik gibi kimya endüstrisi ürünleri ile aşırı temas içinde bulunmayın. 'Sistit' denilen mesane enfeksiyonuna karşı kendinizi koruyun.

sabah.com.tr

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist