Verem en kolay çocuklara bulaşır

Verem; İnsanlık Tarafından Bilinen (en eski), Dünyada Her Yıl Milyonlarca İnsanı Tehdit Eden, Acil Hareket Planı Gerektiren, Ölümcül Ancak Tedavi Edilebilir Bulaşıcı Bir Hastalıktır.

05-04-2013 19:03

Haberler » Salgın Hastalıklar


Verem haftası nedeniyle Hatay halk sağlığı müdürlüğünden yapılan açıklamada:
 
Günümüzde hala tek mikrobun yaptığı en çok öldüren bulaşıcı hastalıktır. Yılda 8,4 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 2 milyonu ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü,Verem Hastalığı (Tüberküloz) için 'ACİL DURUM' ilan etmiştir. Dünyada verem hastalarının sayısı yıllar içinde artış göstermektedir. Her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkmaktadır. DSÖ'nün verem hastalığı ile ilgili hedefi;2015 yılına kadar yeni vaka hızı artışının durdurularak geriye çevrilmesidir.
 
Ülkemizde verem hastalığı 10-20 milyon nüfusun vücutlarında henüz hastalık oluşturmamış mikrobun olduğu hesaplanmaktadır. Bu insanların yüzde 5 ile yüzde 10'u yaşamlarının bir döneminde verem hastası olacaklardır.
 
VEREM NASIL LAŞIR?
 
-Verem solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. (Akciğer veremi olan bir kişinin öksürme, aksırma vc konuşma sırasında havaya saçtığı mikropların sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınması ile bulaşır.)
 
-Aksırma ve öksürme sırasında ağızın kapatılması, odanın havalandırılması hastalığın yayılmasını engelleyen en basit ve en etkin yollardır.
 
-Verem yiyecek, içecek ve kullanılan ortak eşya ile bulaşmaz. (Sadece veremli ineklerin sütlerinin kaynatılmadan içilmesi ile bulaşabilir.)
 
-Verem kalıtımsal (irsi) bir hastalık değildir.
 
-Ailede veremli bir kişi olduğunda hastalığın en kolay bulaşabileceği kişiler çocuklardır.
 
-Verem mikrobu alan kimselerin hepsi hastalığa yakalanmaz (Bunların ancak % 5-10'u hasta olurlar.)Ancak mikrobu bir kere alan kişi bunu ömür boyu taşır ve AİDS, şeker hastalığı,mide rezeksiyonu, böbrek nakli gibi hastalıklarda; herhangi bir nedenle vücu tdirencini düşürecek bir ilaç kullanımı ya da alkolizm, uyuşturucu kullanımı gibi durumlarda verem hastalığı kolayca ortaya çıkar.
 
VEREMİN BELİRTİLERİ NELERDİR? 
 
-Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, gece terlemeleri, öksürük ile kan gelmesidir.
 
-Öksürük en sık ve enönemli belirti olup, öksürüğü üç haftadan çok devam edenlerin en yakın verem savaşı dispanserine başvurmaları gerekir.
 
-Böylece hastalık fazla ilerlemeden,tedavinin kolay olacağı bir safhada yakalanır.
 
-Teşhisin gecikmesin halinde, çevreye bulaştırma riski yanında, hastalığın tedavisi konusunda dazorluklar ortaya çıkacaktır.
 
Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle, birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da sigara ya da başka bir nedene bağlar yakınmalarım. Doktora başvuru gecikince, hastalık akciğerleri (ya da tutulan diğer organları) tahripeder. Yanlış teşhis ve yanlış tedaviler de buna yol açar.
 
VEREMİN TEŞHİSİ 
 
-Veremin teşhisi için verem savaşı dispanserleri ve göğüs hastalıkları hastanelerinde bazı özel tetkikler gerekir.
 
■-Bu tetkikler hastanın balgamının muayenesi, akciğer filminin çekilmesi, verem deri testi (tüberkülin testi, PPD testi) ve bazı hallerde gerekli kan tetkikleridir.
 
-Bu tetkikler içerisinde kesin teşhis koyduracak ve bulaşıcılığı da tespit edecek en önemli tetkik balgam muayenesidir.
 
-Bu nedenle, balgam tetkiki her hastada mutlaka yapılmalı ve hastalar da bu konuda eğitilerek,balgam numunesi vermeleri konusunda ikna edilmelidir.
 
Hastanın yakınmaları ve akciğer filmlerinde ortaya çıkan görüntüler de hastalıktan şüphelendirir.Balgam incelemesi ile tanı kesinleştirilir. Doğru tanı için, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi önemlidir. Türkiye'de verem savaşı dispanserlerindet anı işlemleri ücretsizdir.
 
VEREMİN TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR? 
 
-Tedavide başarı için hasta tedavi eden personel ile işbirliği içinde olmalıdır.
 
-Genellikle tedavinin en az ilk iki ayında hastane tedavisi veya evde yatak istirahati uygulanmalıdır.
 
-Yeterli ve dengeli beslenme, uygun hayat şartları ile tedavi desteklenmelidir. -Sigara ve alkol kullanılmamalı, lerk edilmelidir.
 
-Tedaviden sonra uygun aralıklar ise dispanserde kontrollere devam edilmelidir.
 
-Bilinmeledir ki;verem tedavi edildiğinde kesinlikle şifa bulan bir hastalıktır. Ancak hastalık hiç tedavi edilmezse hastaların % 50'si kısa süre içinde kaybedilir.
 
-Tedaviye başlandıktan kısa süre sonra hastalar çevre için bulaştırıcı olmaktan çıkarlar.Bu nedenle tedavi, çevreyi korumanın en iyi yollarından biridir.
 
-Tedavi süresi oldukça uzundur, (ortalama 6-9 ay ) ve bu süre içinde tedavinin aralıksız devamı gereklidir. 
Hastalar kendilerini iyi hissetseîer bile butedavi süresini tamamlamaya ikna edilmelidir.
 
-Tedavi tek ilaçla değil çeşitli ilaçların bir arada kullanımı ile yapılır. Bu ilaçların hiç birisi doktor kontrolü olmadan kesilmemelidir.
 
-Tedaviye ara verilmesi ya da ilaçlarının bazılarının kesilmesi, kısa sürede bu ilaçlara karşı direnç gelişmesine sebep olmakta ve hastalık müzminleşmektedir, (kronikleşmektedir.)
 
-Bu ilaçlara direnç gelişmesi durumunda, tedavi maliyetinin yükselmesi yanında tedavi şansı da önemli ölçüde azalmaktadır.
 
-Bu nedenle tedavinin belirlenen bu prensipler çerçevesinde kesintisiz ve doktor kontrolünde sürdürülmesi verem savaşının temel prensibidir.
 
-Tüberküloz tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmektedir.
 
-Tüberküloz tedavisini yürüten sağlık kurumları;Verem Savaşı Dispanserleri, Göğüs Hastalıkları Hastaneleridir.
 
-Veremli bir hastanın tedavisi süresinde başta çocuklar olmak üzere tüm aile bireylerinin de mutlaka verem savaşı dispanserlerinde kontrolden geçirilmesi gereklidir. Bu kontrol enaz iki kere tekrar edilmelidir, (veremli hastaların aile bireyleri diğer hastalardan 60-90 kat fazla tehlike altındadır.)
 
-Hastaların tedavi olmamaları ya da düzensiz tedavi görmeleri ölüm ya da ciddi sakatlıklarile sonuçlanır.
 
VEREM  EĞİTİM HAFTASININ  AMACI  
 
Toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl ocak ayının ilk haftası Verem Haftası olarak kutlanmaktadır.
 
Veremden korunmada, diğer birçok hastalıktan farklı olarak, sadece aşılama hizmetleri yeterli olmamakta ve veremli hastaların tedavisi ve erken tanısı da koruyucu hizmetler içine girmektedir. Bu nedenle verem hizmetlerinin sadece aşılama değil, tüm boyutları ile halkımıza anlatılmasının, yani halk eğitiminin özel bir önemi mevcuttur.
 
Eğitim çalışmalarımız, yıl boyunca devam etmektedir. Ancak yılda bir kez, bir hafta boyunca, aynı konunun sürekli ve yaygın olarak, ilgili tüm kurul ve kuruluşların katkısı ile işlenmesi çok etkileyici ve yararlı olmaktadır.
 
Haftanın amacı halkımızın verem konusunda ilgisinin çekilmesi, hastalık hakkında aydınlatılması, vereme karşı korumanın öğretilmesi ve Verem Savaşına katılımının sağlanmasıdır.
gazetebizim.com
Etiketler : Verem - en - kolay - çocuklara - bulaşır -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist