YAKINMAYLA hastalık kronikleşiyor

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Servet Kayhan, "Astım hastalığında yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime geç başvurmakta ve hastalığının ilerlemesine neden olmaktadırlar" dedi.

01-06-2010 17:33

Haberler » Astım-Bronşit-Alerji


DÜNYA Astım Günü Nedeniyle açıklamalarda bulunan Başhekimi Uzm.
Dr. Servet Kayhan, astımın hava yollarının geriye dönüşümü olabilen ataklar şeklinde daralması hastalığı olduğunu, yapısal olarak bronşun aşırı duyarlılığı olan kişilerin sigara dumanı, hava kirliliği, ağır egzersizler, grip benzeri solunum yolu enfeksiyonları, tozlara.
polenlere veya diğer alerjenlere maruz kalınmasının astım atağının başlangıç aşamasında etkili faktörler olabileceğini kaydetti.


Dünyada ve Türkiye'de astım hastalığının tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavinin bulunduğunu belirten Servet Kayhan, buna rağmen Türkiye'de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1.25'ınde bir yıl boyu'nca tam kontrolünün sağlanabildiğini belirtti. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tum dünyada 300 milyon, Türkiye'de ise 4 milyon kadar insanı etkilediğinin tahmin edildiğin dile getiren Kayhan, "Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık, çocukluk döneminde daha sık görülmektedir ayrıca görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artmaktadır.


Hastalığın kronik ve değişken özelliğinin, astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabilmektedir. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime geç başvurmakta ve hastalığının ilerlemesine neden olmaktadırlar. Oysa uygun tedaviyle hastalık kontrol altına alınabilmektedir.


Astım hastalarının yüzde 90'ı gündüz yakınma yaşamakta, yüzde 60'ı gece uyanmaktadır. Son bir yılda her dört hastadan biri hastaneye yatmış, yarısı acil başvuruda bulunmuştur. Astımlıların yüzde 80"i günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiğini belirtmekte, ancak yüzde 43 gibi yüksek bir oranı, iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşünmektedir" diye konuştu.
Kayhan, erişkinlerde iş gücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan hastalık için başta hastaların olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesinin önem kazandığını ifade etti.

Ekip Samsun
Haftada 6 Gün/Gazete

Etiketler : YAKINMAYLA - hastalık - kronikleşiyor - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist