Yarım kalpli çocuklar

Kalplerinin bir tarafı gelişmeden doğan çocuklar erKen teşhis edilip doğru bir teknikle ameliyat edilirse, hayat boyu sürecek kontrolleri de düzenli yapılırsa, kaliteli ve uzun bir yaşam sürebiliyorlar.

19-02-2013 18:17

Haberler » Kalp-Damar Sağlığı


 
 
Bazı çocuklar, genetik faktörlerden çevresel etkenlere kadar birçok nedene bağlı olarak yarım kalpli doğuyor. Ağır bir tablo olsa da kardiyovasküler cerrahi uzmanlarının en çok beyin jimnastiği yaptığı ve el becerisini en fazla kullandığı bu vakalarda bir dizi ameliyat ile başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Sorularımızı yanıtlayan International Hospital Çocuk Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ece Salihoğlu, “Onlar mucizevi çocuklar…Yarım kalpli doğuyorlar ve düzenli bir tedavi aldıkları sürece sağlıklı bir hayat yaşıyorlar” diyor. 
 
Yarım kalpli çocuk tanımını açıklar mısınız? 
Bu çocuklar, kalplerinin yarısı fonksiyonel olarak bulunmadığı veya yeterli olmadığı için sadece sağlam kısmını kullanabiliyorlar. Söz konusu gruba çok sayıda hastalık tipi giriyor ve bu sorun farklı belirtilerle kendini gösteriyor. Bazı hastalarda tablo, doğumun ilk günlerinde tanı konulabilecek kadar ağır oluyor. Bazılarında ise tekrarlayan bronşit ve zatürre atakları sırasında yapılan tetkikler sonucu fark ediliyor. 
 
Kalpteki bu anomalinin doğum öncesi saptanması mümkün mü? 
Evet, bu sorun ultrason ile doğum öncesinde tespit edilebiliyor. Ancak kalpteki bir bozukluk bazen kadın doğum uzmanının gözünden kaçabiliyor. Her konunun bir uzmanı olduğu düşünülerek her anne adayının belli bir doğum haftasında, risk olsun olmasın detaylı ultrason çektirmesi gerekiyor. Hatta genetik geçiş gibi riskler söz konusu ise ya da detaylı ultrasonda bir şüphe oluştuysa bir üst uzmanlık gerektiren fetal ekokardiyografi çekiliyor ve tanı konuluyor. Hastane şartlarında yapılan doğumlarda ise çocukta morarma ya da kalpte üfürüm gibi belirtilerle hekimin dikkatini çekiyor. 
 
‘Yarım kalp’ hastalığının görülme oranları nedir? 
Bu hastalık binde bir gibi bir oranla, oldukça nadir görülüyor. Genel doğumsal kalp hastalıkları içinde küçük bir grubu oluşturuyor. Ancak ülkemizde doğurganlık oranı ve detaylı ultrasona ulaşamayan anne adayları düşünülünce, bu tür vakaların sayısı az olmuyor. Hastaların bir kısmı sınırda bulunuyor, bir kısmında ise hipoplastik sol kalp denilen, kalbin sol tarafının gelişmediği zorlu bir tablo görülüyor. Bu grup içinde daha sık görülen tip ise kalbin sağ tarafının küçük kalması yani hipoplastik sağ kalp vakaları oluyor. Bazı karmaşık bozukluklarda ise kalbin kulakçıkları ve karıncıkları arasında birbirinden ayrılamayacak şekilde bozukluklar oluyor ve kalp adeta bir bütün halinde kasılıyor.
 
Bu fonksiyon eksiklikleri nelere yol açıyor? 
Normal bir insanda kirli ve temiz kanı taşıyan sistemler, birbirinden ayrı ve birbirini takip eden dolaşımlar olarak çalışıyor. Yani kalp temiz kanı pompalıyor, bu kan vücutta oksijeni ve diğer besin maddelerini dokulara götürüyor, o dokulardan geriye dönen ve oksijenden fakir olan kan kalbin sağ tarafına geliyor, sağ taraf ise bunu tekrar akciğere götürüp oksijenlendiriyor. Bu çocuklarda kalbin sağ veya sol tarafındaki yapılarda dengesizlik oluyor ve kalp tek bir bölüm gibi çalışmak zorunda kalıyor. Bazen bu ara denge çocuğun hayatı için uygun oluyor. Bazen de öyle dengesizlikler oluyor ki çocuk doğar doğmaz müdahale etmek gerekiyor.
 
Hekimle birlikte büyüyorlar 
Bu vakalara nasıl müdahale ediliyor? 
Bu çocukların en önemli özellikleri, hayatları boyunca birden fazla ameliyat geçirmeleri oluyor. Bu tanıyı aldıktan sonra kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi uzmanları ile birlikte büyüyorlar. Her kalp hastası çocuk bizim çocuğumuz gibi ancak özellikle bu patolojiye sahip olanlar belli aralıklarla takip ediliyorlar ve birbirini izleyen ameliyatlar oluyorlar.
 
Ne tür ameliyatlar yapılıyor? 
Böylesi ciddi bir bozukluğa sahip olmalarına rağmen, çocuklar doğru zamanda ve doğru teknikle tedavi edildiklerinde sadece spor aktivitelerinden uzak kalarak, kaliteli bir hayat sürebiliyorlar. Bu nedenle bugüne kadar 20’den fazla tedavi yöntemi geliştirildi. Eğer doğumdan sonra çocuk çok pembe ise, akciğere aşırı kan akımı varsa bunu kontrol altına alabilmek için akciğer damarına bir bant koyuyoruz. Çocuk hayat ile bağdaşmayacak kadar mor ise o zaman da akciğere kontrollü kan akımı sağlayacak bir damar takmamız gerekiyor. Kabul edilebilir morlukla doğan hastaları ise takip ediyoruz.
 
Bu çocuklar altı aylık olduklarında ilk aşama ameliyatı yapmak gerekiyor. Burada vücudun üst tarafındaki kirli kanı getiren sistemi akciğer damarına bağlamak için bir çeşit şant ameliyatı yapılıyor. Boyundan gelen ana toplardamar, sağ akciğer damarının olduğu tarafa bağlanıyor ve bu şekilde kan dolaşımının önemli bir kısmı pasif sisteme dönüştürülüyor.
 
Bu çocukları ameliyattan sonra nasıl bir yaşam bekliyor? 
Ameliyatlar tamamen kür sağlayan bir tedavi olmuyor. Hastalar, hayatlarının bir aşamasında mutlaka kalp nakli adayı oluyorlar. Ancak bu ameliyat serisi büyümelerini, gelişmelerini, hayatlarını kaliteli ve entelektüel anlamda sorunsuz yaşamalarını sağlıyor. Zaman zaman ilaç kullanıyorlar, bazı dönemleri ilaçsız geçiriyorlar. Yaş ilerledikçe ve kalp yoruldukça gelişen sorunlarla beraber idrar söktürücü, kan basıncı düşürücü ilaçlar ekleniyor. Bu çocukların vücutlarında su tutulumunu istemediğimiz için tuz kullanımını özellikle ameliyat sonrası dönemler başta olmak üzere minimumda tutmaları önem taşıyor.
 
Yarım kalpli çocukların ailelerinin hangi konularda dikkatli olması gerekiyor? 
Ailelerin duyarlı olması önem taşıyor. Final ameliyatını yaptırdıktan sonra ortadan kaybolan, klinik değiştiren, iyi takip edilmeyen çocuklar oluyor. Çocukların büyüdükçe çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğini, bu sorunların erken teşhis edilip izlenebilirse engellenebileceğini ve kalbin daha iyi korunabileceğini, bu sayede de yaşam sürelerinin uzayabileceğini bilmeleri gerekiyor.
 
Çocuk iki yaş civarına geldiğinde ise Fontan kalp ameliyatı denilen, vücudun alt yarısından gelen kirli kanı akciğere taşıyan son aşama ameliyat yapılıyor.
 
 
Kaynak: sag-lik.net/
Etiketler : Yarım - kalpli - çocuklar -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist