Yaza sağlıklı girmek için doğru beslenin

Yaza daha sağlıklı ve fit girmek için doğru beslenmenin çok önemli olduğunun .Yaza girerken metabolizmanın çalışması da değişir. Doğru beslenmeyle metabolizma daha çok çalışır, cilt güzelleşir

23-04-2009 18:30

Haberler » Doğal Beslenme


¦ Metabolizmanın daha hızlı çalışması ne demek?
Metabolizmanın çalışması, yaşa, boya, cinsiyete, gündelik aktiviteye göre değişir. Beslenme karın doyurmak değildir. Beslenme vücudun ihtiyacı olan 40 çeşit besini gün içinde almak demektir.
¦ Bahara girerken beslenme listesinde neler olmalıdır?
Öncelikle mevsim değişikliklerinde baharatlardan ve otlardan faydalanmak gerekir. Otlar ve baharatlar kanımızın temizlenmesini sağlar.
Bahar aylarında beslenme listemizde sebze ve meyvelerin olması çok önem taşır. Sebze ve meyveler betakaroten ve mikro besin öğeleri, vitaminler ve antioKSİdantlar içerir. Betakaroten cildimizin güzelleşmesi ve parlaklığı için çok önemlidir.
Dolayısıyla öğünlerimizde gökkuşağı gibi bir salata olması hem sindirim sistemi, hem de cildin yenilenmesi için çok yararlıdır.
BEYAZ DEĞİL ESMER SEÇİN

Gece yatmadan önce süt ya da yoğurt gibi kalsiyumlu bir gıda almakta yarar var.
Çünkü kalsiyum emilimi gece fazlalaşır. Kalsiyum sinir sistemini onardığı için kalsiyumlu gıda almak, daha derin bir uyku sağlar.
Beyaz pirinç yerine rafine edilmemiş esmer pirinç; beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tercih edilmelidir.
Tabii ki bu öneriler sağlıklı bireyler içindir. Sindirimi zor olduğu için kırmızı eti özellikle orta yaş grubu üstü, aksam yerine fiziksel aktivitenin daha yoğun olabileceği öğlen öğünlerinde tüketilmesinde yarar vardır.
Bol sıvı veya sıvı içeren gıda almaya özen gösterilmeli.
Bu daha çok su içmek demek değildir. Aldığımız gıdalarda bulunan su, su ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılayabilir.
Baharda çıkan enginar da karaciğerin en iyi dostudur, özellikle karaciğer rahatsızlığı olanlar 31 gün, buharda pişmiş birer enginar tüketsin.
¦ Beslenme listemizde olmaması gerekenler ve yapılan hatalar nelerdir?
Öğün sırasında taze sıkılmış meyve sularını içmek doğru değildir. Meyve suları ara öğünlerde alınmalıdır. Çünkü yemekle kalori alınıyor, meyve suyundan ise ekstra kalori alınıyor. Fazla kalori almak hiperglismiye yani kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur. Fazla yükselen şeker, fiziksel aktiviteyle yakılamıyorsa öncelikle karın bölgesinde yağa dönüşerek kilo alımını tetikler.
Öğün esnasında enerjisi fazla besin tüketmek yorgunluk, halsizlik ve uyku hali yapar. Öğünlerde hacim olarak büyük, besin değeri yüksek, enerji değeri düşük gıdaları tercih etmek daha sağlıklıdır.

Milliyet

Etiketler : Yaza - sağlıklı - girmek - için - doğru - beslenin -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist