Yemekle bitmeyen tırnaklar

Yiye yiye bitiremediniz tırnaklarınızı; siz inatla yedikçe onlar da inatla tekrar uzuyor. Hatta bazıları tırnak bitince tabağın dibini sıyırır gibi kenardaki derilerle devam ediyor. Ama biraz kararsızlıkla bu işin üstesinden gelmeniz mümkün

06-05-2010 02:22

Haberler » Stres ve Yorgunluk


DR. EREN EROGLU

TIRNAK yiyenleri gördükçe içim burkulur; yenmiş parmaklarım saklayacağım diye gösterdikleri umutsuz çaba ve hissettikleri tedirginlik o kadar yoğundur ki, bu durum her tavırlarına yansır. Sırf bu yüzden sosyal hayattan kendilerini uzaklaştırdıkları olur. Fakat bu çaresiz bir dert değildir. Disiplin, kararlılık ve gereğinde profesyonel destek ile sorun kökünden çözülür.
Tırnak yeme alışkanlığı, beden odaklı tekrarlayan davranışlar da denilen parmak emme, saç koparma ve yeme, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında gelir.
Stres, sıkıntı, heyecan anında ya da boş kalınca tırnak yeme faaliyeti ortaya çıkabilir. Bu kişiler genellikle ne yaptıklarını farkında olmadan, başka bir işle uğraşırken tırnaklarını yerler. Bu sırada tırnak kenarındaki deriyi ya da tırnağın kendisini  kemirirler. Tırnak yiyenler arasında belirgin bir yaş ayırımı yoktur; her yaştan insanda bu duruma rastlanabilir.
10-18 yaş arasındaki gençlerin yüzde 50'si arada sırada da olsa tırnaklarım yer. Bu durum sıklıkla ergenlik dönemine girerken yaşanan kargaşa sırasında başlar. Yaşları 1823 arasında değişen genç erişkinlerin ise yüzde 23'ü aynı dertten musdariptir. Yaş ilerledikçe bu oran azalır. 30 yaşından sonra hâlâ tırnaklarım yiyenlerin oram yüzde 10'dur. Erkeklerde kızlara göre daha fazla görülür.
Tırnak bozuklukları, tırnak yatağı enfeksiyonları ve dişlerde çarpıklıklar tırnak yemeye bağlı en sık rastlanan fiziksel sorunlardır.
Bunun yanında eğer yanında saç yeme de varsa bağırsak tıkanıklığına kadar giden sorunlara seyrek de olsa rastlanabilir. Obsesif kompulsif bozukluğun bir belirtisi olarak değerlendirilirse tırnak yemenin tedavisinde ilaçlar da kullanılabilir.
Fakat tedavide iki temel yöntem vardır. Birincisi davranışları düzenlemeyi amaçlar, ikincisi tırnak yemeyi engellemeyi. Aşağıdaki tavsiyeler size tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak üzere umarım yol gösterir. Tüm bu önerilerin belli bir kararlılık ve disiplinle uygulanması gerekir.
Bu da önce karar vermeyi gerektirir.
Uygulamada zaman zaman zorluklar yaşanabilir; baktınız ki işler istediğiniz gibi gitmiyor, tıp doktorlarından, klinik psikologlardan yardım istemeye çekinmeyin.
¦ Tırnaklarınızı her zaman kısa kesin ve torpilleyin.
Ellerinizin bakımına dikkat etmek, tırnak yeme alışkanlığım azaltarak sizi güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olma konusunda cesaretlendirecektir.
Oje sürmek bu konuda yardımcıdır. Erkekler renksiz parlatıcılar kullanabilir.
Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız, çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyor demektir.
I Başta da söylediğim gibi birçok insan ne yaptığını farkında olmadan tırnaklarını yemektedir; acı tadı olan özel ojeler sürülürse insan tırnağım her kemirmeye çalıştığında ne yaptığını fark edip durmaktadır.
¦Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı denemek akıllıca olur. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
Size tırnak yemekten vazgeçtiğinizi hatırlatacak elinizden ne geliyorsa yapm.
Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; bu söylediklerim size komik gelebilir ama önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı bir hatırlayın.
Her tırnağınızı yediğinizde kendinize bedensel bir ceza verin; örneğin yanağınıza fiskeyle vurun. Böylece tırnak yeme hazzımn yanma hoş olmayan bir duygu eklenecektir.
Tırnaklarınızı yememek için oje sürmeyi  deneyebilirsiniz.


Sabah Pazar

 

Etiketler : Yemekle - bitmeyen - tırnaklar - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist