Yüksek Tansiyona İyi Gelen Bitkiler

Yüksek tansiyonu doğal bitkilerler tedavi etmek ve düşürmek mümkün! İşte o bitkiler...

02-05-2011 18:25

Haberler » Şeker - Tansiyon


Yüksek tansiyon insanların, özellikle yaşlı insanların en büyük sorunlarından biridir. Tansiyonun sebep olduğu en büyük sorunlar, kap ve damar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar sakatlık ve ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden yüksek tansiyon sorunu olan kişiler mutlaka doktor nezaretinde ilaç ve diyetlerle kontrol altında tutulmalıdır.

Aslında kişilerin normal tansiyon değerlerini hesaplamak oldukça kolaydır. Yaşınızın ilk sayısının önüne bir rakamı eklediğinizde sizin için doğru olan tansiyon değerini elde edersiniz. Bu değerler sadece yetişkinler için geçerlidir. Örneğin 50 yaşında bir kişi için 15 değerinde tansiyon normaldir.
Yüksek tansiyonu doğal bitkilerler tedavi etmek ve düşürmek mümkün! İşte o bitkiler...
Domates
tansiyon düşürücü özelliği bulunan "gamma amino butirik asit"  bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan altı ayrı madde daha içerir.
Brokoli
Bu sebze en azından altı değişik tansiyon düşürücü kimyasal içerir.
Kereviz
Çinli bitkisel tedavi uzmanları, kerevizi yüzyıllardır tansiyonu düşürmek için kullanılıyor. Bilimsel araştırmalara göre de kerevizin sapını yemek tansiyonun dengelemesinde önemli bir rol oynuyor.
Sarımsak
Yalnızca tansiyonu normal bir seviyeye çekmekle kalmaz, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur. Araştırmalar, 12 hafta boyunca gündebir diş sarımsak tüketen kişilerde kan basıncı ve kolesterol seviyesinin büyük oranda dengelendiğini ortaya koydu. Haftada 30 gram yani günde bir diş sarımsak tavsiye edilir.
Alıç
Bitkinin özü, damarları rahatlatıp, genişletmeye yardımcı oluyor. Alıç yüzyıllar boyunca etkili bir kalp ilacı olarak kullanıldı. 250 Ml kaynar suya bir çay kaşığı kuru alıç karıştırarak güçlü bir çay yapabilirsiniz.
Soğan
Bilim adamları, her gün alınan 2-3 çay kaşığı soğan yağının tansiyon hastalarının kan basıncını yüzde 67 oranına kadar düşürebildiğini ortaya koydu. Yağını kullanmak yerine günlük beslenme düzeninize soğanı da eklemeyi deneyebilirsiniz.
Çilek
 Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunları olanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de birebir. • Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor. • Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol miktarda potasyum içerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli hastalar, çileğe şeker ilave etmemek şartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.
Ispanak
Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı da etkili bir sebze. Göz hastalıklarına ve derideki lekelenmelere karşı etkili. • Ispanak içerdiği iki kimyasal madde sayesinde görme bozukluklarına karşı etkili. Haftada 6 kez ıspanak yiyenlerin yüzde 86 oranında yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan derideki lekelenmeler gibi bir sorunlarının olmayacağını gösteriyor. Ayrıca yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da etkili. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birini karşılıyor.
Bezelye
Kanada’daki Manitoba Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bezelyede bulunan kimyasal maddelerin ve proteinlerin, yüksek tansiyona ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği belirlendi. Uzmanlar şimdi, bezelyedeki bu proteinlerden bir ilaç yapmayı umuyor.
Nar
Nar suyu yüksek tansiyon tedavisinde,kalp ağrılarında,basur tedavisinde faydalı olmaktadır. Böbrek zafiyetine karşı nar suyu içilmesi yararlıdır. Nar suyunun harareti giderici özelliği bulunmakta, şeker hastalığına iyi gelmektedir.
Ceviz
Ahmet Maranki yüksek tansiyon hastalarına sabahları aç karnına 4-5 adet ceviz içi yemeyi tavsiye ediyor. 4-5 ceviz içi tansiyonu düşürmenize yardımcı olur. Bu uygulamayı bir alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır.
 

Sorularınızı, sorunlarınızı Doğal Hekim Herbalist Hicret Günhanı arıyarak ücretsiz danışabilirsiniz. 0212 699 51 36
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen bir uzmana  danışınız.

Etiketler : Yüksek - Tansiyona - İyi - Gelen - Bitkiler -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist