Yumurta Alerjisi Olanlara Grip Aşısı Uyarısı

Ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin bu aşıyı olmaması gerektiği belirtildi.

11-01-2013 23:04

Haberler » Astım-Bronşit-Alerji


 
 
Academic Hospital İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turgay Çelikel, ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin, ateşli bir hastalığı olanların ve ''Gullian Bare'' hastalığı geçirenlerin grip aşısı olmaması gerektiğini söyledi.
 
Çelikel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi'nin, yaşı 6 ayın üzerinde olan herkesin grip aşısı yaptırmasını önerdiğini belirtti.
 
Özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kronik akciğer ve kalp hastalarının, bağışıklığı baskılanmış olanların (diyabet, böbrek yetmezliği, kanser, kortizon tedavisi alanlar) aşı yaptırması önerisinde bulunan Çelikel, ayrıca risk grubundaki hastalarla yakın teması olan hasta yakınlarının, sağlık personelinin ve 6 aydan küçük bebeklere bakanların, grip aşısı olmasının önemli olduğunu vurguladı.
 
Çelikel, ''Ciddi yumurta alerjisi olanların, daha önce grip aşısı yaptırıp ciddi yan etki gelişenlerin, ateşli bir hastalığı olanların ve 'Gullian Bare' hastalığı geçirenlerin grip aşısı olmaması gerekir'' dedi.
hemensaglik.com
Etiketler : Yumurta - Alerjisi - Olanlara - Grip - Aşısı - Uyarısı -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist