Zatürree Kabusunuz Olmasın!

Kapalı ortamlarda, uçakta, otobüste, vapurda hastanın öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya karışan damlacıklardan zatürree kapabilirsiniz.

06-01-2013 01:17

Haberler » Salgın Hastalıklar


 
 
Zatürree, tıbbi adıyla pnömoni, mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması demektir. Vücut direnci yüksek gençlerde baş edilmesi nispeten kolay hastalık, ileri yaşlarda ölüme neden olabiliyor.
 
Zatürree öksürük, balgam (genellikle koyu renkli), ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kimi zaman kan tükürmeyle kendini belli ediyor. Ancak bir de “tipik olmayan zatürree” var. Bunda ateş fazla ön planda değildir. Baş, vücut ve eklem ağrıları hatta karın ağrısı yapabiliyor. Öksürük ya kuru ya da az miktarda balgamla seyrediyor.
 
Ekinezya (Echinacea): Antibiyotikler bakteriyel zatürreenin ilacı olabilirler. Zatürree enfeksiyonları hangi türden olursa olsun (bakteriyel, viral veya fungal) bağışıklık sistemini güçlendirecek bitkilerden faydalanmak çok önemlidir. Bu bitkilerden en etkilisi ekinezyadır. Yapılan çok sayıda bilimsel araştırma, ekinezyanın her türden bakteri, mantar ya da virüsle yaptığı savaşta vücuda yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.
 
Ekinezya preparatları (tentürü ya da çayları) grip, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürree tedavisinde en etkili destekleyici bitkidir. 1-2 çay kaşığı ekinezya tentürünü çayınıza veya meyve-sebze suyuna karıştırın.
bitkiblog.com
 
Ekinezya : 
Etiketler : Zatürree - Kabusunuz - Olmasın! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist